Od příštího týdne se mohou k očkování registrovat lidé od 16 let, oznámil Babiš

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

V noci ze čtvrtku na pátek se spustí registrace na očkování proti covidu pro osoby ve věku 16 až 29 let. V neděli to na svém twitterovém účtu oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj půjde o téměř 1,5 milionu lidí. Na začátku tohoto týdne bylo otevřeno očkování pro zájemce mezi 35 a 39 lety, od půlnoci z úterý na středu se už mohou k očkování hlásit i lidé od 30 do 34 let.

„Moc nás těší zájem o očkování. Ve věkové kategorii 3050 čeká právě teď na první dávku 168 000 lidí. Registraci 1629 let spustíme v noci ze čtvrtka na pátek 4. 6. Je to 1 485 433 lidí a věřím, že i nejmladší projeví velký zájem,“ oznámil předseda vlády.

Od začátku očkování bylo v Česku podáno téměř 5,2 milionu dávek vakcíny, plně naočkováno bylo přes 1,4 milionu lidí. Pro dokončené očkování jsou u většiny vakcín totiž potřebné dvě dávky. O vakcínu proti covidu se v současné době mohou hlásit lidé starší 30 let.

FORUM 24 (archiv)

V pátek dostalo vakcínu přes 101 tisíc lidí, v sobotu to pak bylo 41 549 zájemců. Sto tisíc podaných dávek za den Česko poprvé přesáhlo ve středu 26. května. Premiér Andrej Babiš přitom takové číslo sliboval už po Velikonocích. „Hlavní cíl je, abychom k 1. dubnu měli prázdné mrazáky, abychom mohli 6. dubna naběhnout na kapacitu sto tisíc vakcín denně,“ tvrdil předseda vlády v březnu.

Češi se k očkování mohli začít přihlašovat postupně podle věku. Osmdesátníci se očkují od poloviny ledna, sedmdesátníci od začátku března. S každou další věkovou skupinou podíl registrovaných klesá. Mezi čtyřicátníky projevila zájem o očkování zhruba polovina. V neděli byla spuštěna registrace pro lidi ve věku 35 až 39 let, od úterní půlnoci se hlásí lidé ve věku 30 až 34 let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]