Od volby hnutí ANO může část voličů odradit probíhající soudní proces ke kauze Čapí hnízdo, říká politolog

Politolog Petr Sokol (Petr Sokol / se souhlasem)

Politolog Petr Sokol | FOTO: Petr Sokol / se souhlasem

Agentura Kantar CZ zveřejnila říjnový model reflektující momentální politickou podporu ve sněmovních volbách. V případě jednotlivých stran by vyhrálo hnutí ANO. Oproti září ovšem ztratilo tři procentní body. Naopak ODS, která skončila na druhé příčce, si o 3,5 procenta polepšila. Politolog Petr Sokol tvrdí, že jsou tyto změny tak vysoké, že by mohly minimálně naznačovat budoucí trend. Je ovšem potřeba si uvědomit, že agentura Kantar už se v minulosti vychýlila oproti realitě.

Tříprocentní pokles preferencí hnutí ANO je podle politologa Petra Sokola způsoben tím, že se snížil počet lidí, kteří jsou nespokojeni s celkovou politickou situací a s tím, jak se vyvíjí ekonomika. „Myslím, že tam může být vliv takových věcí, jako je například zastropování cen energií, které mohlo působit pozitivně na podporu vlády a jejich členských stran,“ okomentoval pro deník FORUM 24 říjnový volební průzkum.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

K přechodu voličů od hnutí ANO a současné opozice ke koaličním stranám podle Petra Sokola nedochází. Voliči se spíše přesunují z kategorie nevoliči směrem k jednomu nebo druhému táboru. „Vzestup u koaličních stran, zejména koalice SPOLU, je, myslím si, způsoben tím, že část voličů byla v předcházejícím období znervózněna, a proto se z nich stali nevoliči nebo váhající. Nyní se, dejme tomu, vrátili zpět k tomu, že uvádějí jako volební preferenci koalici SPOLU, respektive její složky,“ vysvětlil.

Od volby hnutí ANO mohl malé procento voličů podle politologa odradit právě probíhající soudní proces ke kauze Čapí hnízdo, ve které předseda hnutí Andrej Babiš figuruje jako jeden z obžalovaných. Babišovu prezidentskou kandidaturu naopak nevidí jako faktor, který by tlačil preference hnutí ANO dolů. „Kandidatura mi spíše připadá jako něco, co bude voliče hnutí ANO, respektive Andreje Babiše, utvrzovat,“ řekl Sokol.

Podle Petra Sokola jsou tříprocentní rozdíly ve výsledcích říjnového průzkumu tak vysoké, že trend minimálně naznačují. Zda se o něj ovšem opravdu jedná, nebo jde pouze o výjimku, ukáží budoucí volební modely. Politolog zdůraznil, že je vždy potřeba sledovat výsledky v delším horizontu, a zároveň varoval před možnou výchylkou šetření. „Musíme si uvědomit, že se jedná o agenturu Kantar, která v období před minulými sněmovními volbami měla dost velké výstřelky, které se později ukázaly jako nereálné,“ vysvětlil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články