Odboj v ANO: „Premiér chce kanálem jen vyhovět prezidentovi“. Proti Babišovi se postavil hejtman i primátor

Tomáš Macura, primátor Ostravy za ANO. (repro ČT)

Tomáš Macura, primátor Ostravy za ANO. | FOTO: repro ČT

Velká nekázeň panuje v hnutí ANO v Ostravě. Premiérovi Babišovi se tu „vzbouřil“ hejtman Ivo Vondrák a primátor Ostravy Tomáš Macura. Oba politiky rozezlilo překvapivé rozhodnutí vlády pustit se do stavby megalomanského kanálu, který má spojit Odru, Dunaj a Labe. První část stavby za 15 miliard korun má startovat právě v Ostravě, jenže tam se s politiky a obyvateli nikdo o vysněném plánu prezidenta Zemana nebavil.

„Já s tím nesouhlasím. My na nic takového nečekáme. Dle mého názoru potřebujeme úplně jiné věci, úplně klíčová pro nás je investice do vysokorychlostních tratí,“ řekl České televizi hejtman Ivo Vonrák z ANO s tím, že je z projektu za 15 miliard zděšen.

FORUM 24 (archiv)

Podobně se vyjádřil i primátor Ostravy za ANO Tomáš Macura. Ten by spíše než kanál uvítal vysokorychlostní železniční spojení. Za celou akcí kanál vidí fakt, že se Babiš chce zalíbit Zemanovi. „Jsem naštvaný. To je jasné, já nevím, jestli vláda nebo pan premiér si myslí, že to není důležité to se svými městy projednávat, nebo s kraji, že oni jsou schopni ze Strakovky rozhodnout moudře i za ostatní. Domnívám se, že je tady jakýsi záměr vyhovět přání pana prezidenta. Ze strany pana premiéra, potažmo vlády jako takové, jak velkou roli toto hraje, to samozřejmě nevím,“ řekl evidentně nepotěšený primátor Ostravy Tomáš Macura.

Kritici projektu říkají, že jde o nesmyslný pomník Miloše Zemana, který ho usilovně prosazuje. Stavba bude mít zásadní dopad na krajinu, na dotčené řeky a jejich ekosystémy. Hloubka koryt má být až pět metrů, Miloš Zeman zatím nevysvětlil, odkud se do koryt dostane voda, když Česká republika bojuje s nedostatkem vody. Problematická je také ekonomika stavby a její návratnost, se kterou Zeman pravděpodobně ani nepočítá.

U obou politiků z Ostravy to není první „výpad“ směrem k majiteli hnutí Andreji Babišovi. Například primátor Macura byl v roce 2019 jediným kritikem, který vystoupil na sněmu. Snažil se stát místopředsedou hnutí, ale delegáti ho nezvolili. Ve svém vystoupení na sněmu zmínil, že by si přál, aby ANO nebyl jen monolog, ale aby dostalo prostor více politiků. Letos oznámil, že po skončení funkčního období skončí v politice.

Ivo Vondrák je jedním ze tří hejtmanů, které se ANO podařilo „uhrát“. Také ten není nijak servilní vůči Andreji Babišovi a už oznámil, že se příští rok nebude znovu ucházet o mandát poslance. Pro ANO to tak bude ztráta oblíbené tváře na Ostravsku. Nedávno si Ivo Vondrák postěžoval, že vláda nedrží slovo. „Podepsali jsme memorandum, že nám s tím vláda finančně pomůže. Ale skutek utek. Od vedení hnutí, a především od vlády a premiéra, bych očekával vstřícný přístup k tomu, co požaduje tento kraj. A to se neděje,“ řekl hejtman Českému rozhlasu. Vyjádření se týkalo tří velkých investičních projektů, které Moravskoslezský kraj čekají. Jde o výstavbu Moravskoslezské vědecké knihovny, koncertního sálu a galerie výtvarného umění v Ostravě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]