Odbornice vysvětlila, co se děje s krví zemřelých. Mrazivé zjištění

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Hodně lidí přemýšlí o tom, co se přihodí s jejich duší, když zemřou. Málokoho ovšem stejně tak zajímá i to, co se po skonu stane s tělem. Kam se třeba poděje krev, nebo kde skončí zlaté zuby, které stále ještě někteří lidé mají? Odpovědi nabídl deník The Mirror.

Debaty o posmrtných záležitostech jsou pro každého, kdo přišel o někoho blízkého, nepříjemné. Přesto se najde dost lidí, které zajímá, co se stane třeba s těly. Zaměstnanec pohřebního ústavu například vysvětlil, jaké je složení popela, který vznikne při kremaci, nyní se další expertka vyjádřila na téma krev.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Caitlin Doughtyová je odbornicí na pohřebnictví a zabývá se vysvětlováním s ním spojených záležitostí na YouTube. V jednom ze svých příspěvků se věnovala i krvi. „Když je tělo nabalzamováno, krev už necirkuluje, jen v těle “stojí”, protože vaše srdce nepumpuje,” připomněla na začátek. 

„Tato krev je pak z těla odebrána a nahrazena roztokem na bázi formaldehydu, který zafixuje tkáně a udrží tělo o něco déle zachované,” vysvětlila poté. Tekutina podle ní odchází většinou otevřenou žílou, například tou krční.

Co se však děje s krví potom? „Jakmile se dostane z těla, putuje do čistírny odpadních vod, kde se vyčistí a dezinfikuje, poté se vypustí do přírody, nebo se dále použije,” překvapuje Caitlin.

„Je v nás zakořeněno, že krev je nebezpečná, a do jisté míry to je pravda. Žijící lidé si mohou navzájem krví přenášet některé patogeny. Přirozeně se tak bojíme krve jako kontaminantu, a abychom byli spravedliví, když se řekne ‚krev mrtvých‘, zní to dost odstrašujícím způsobem,” připouští odbornice. “Ale čím starší mrtvý, tím lépe, protože většina patogenů nemůže v mrtvém těle žít déle než několik hodin,” dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]