Odbornice vysvětlila, co se děje s krví zemřelých. Mrazivé zjištění

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Hodně lidí přemýšlí o tom, co se přihodí s jejich duší, když zemřou. Málokoho ovšem stejně tak zajímá i to, co se po skonu stane s tělem. Kam se třeba poděje krev, nebo kde skončí zlaté zuby, které stále ještě někteří lidé mají? Odpovědi nabídl deník The Mirror.

Debaty o posmrtných záležitostech jsou pro každého, kdo přišel o někoho blízkého, nepříjemné. Přesto se najde dost lidí, které zajímá, co se stane třeba s těly. Zaměstnanec pohřebního ústavu například vysvětlil, jaké je složení popela, který vznikne při kremaci, nyní se další expertka vyjádřila na téma krev.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Caitlin Doughtyová je odbornicí na pohřebnictví a zabývá se vysvětlováním s ním spojených záležitostí na YouTube. V jednom ze svých příspěvků se věnovala i krvi. „Když je tělo nabalzamováno, krev už necirkuluje, jen v těle “stojí”, protože vaše srdce nepumpuje,” připomněla na začátek. 

„Tato krev je pak z těla odebrána a nahrazena roztokem na bázi formaldehydu, který zafixuje tkáně a udrží tělo o něco déle zachované,” vysvětlila poté. Tekutina podle ní odchází většinou otevřenou žílou, například tou krční.

Co se však děje s krví potom? „Jakmile se dostane z těla, putuje do čistírny odpadních vod, kde se vyčistí a dezinfikuje, poté se vypustí do přírody, nebo se dále použije,” překvapuje Caitlin.

„Je v nás zakořeněno, že krev je nebezpečná, a do jisté míry to je pravda. Žijící lidé si mohou navzájem krví přenášet některé patogeny. Přirozeně se tak bojíme krve jako kontaminantu, a abychom byli spravedliví, když se řekne ‚krev mrtvých‘, zní to dost odstrašujícím způsobem,” připouští odbornice. “Ale čím starší mrtvý, tím lépe, protože většina patogenů nemůže v mrtvém těle žít déle než několik hodin,” dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články