Odborníci už vědí, kdy a která vakcína zabrání očkovaným přenášet covid-19

Ilustrační foto – vakcína (pixabay.com)

Ilustrační foto – vakcína | FOTO: pixabay.com

Informace o tom, zda je člověk infekční i po očkování proti koronaviru, se velmi různily. Někdo tvrdil, že vakcína ochrání toho, kdo ji dostal, i všechny ostatní, jiní si byli jistí, že je přínosem pouze pro jejího příjemce. S novými výsledky výzkumu nyní podle deníku Daily Mirror přišla izraelská lékařka, která tvrdí, že látka od společnosti Pfizer zabrání přenosu z očkovaného na další osoby.

Profesorka Gili Regev-Yochai je přesvědčena, že v momentě, kdy má očkovaný za sebou aplikaci obou injekcí, není hrozbou. Ředitelka epidemiologie a oddělení infekčních nemocí v lékařském centru Šeba v Tel Hashomeru sice netvrdí, že by přenos nebyl možný, ale pravděpodobnost, že by k němu mohlo dojít, je velmi malá.

Prof. Gili Regev-Yochai, MD (zdroj: repro youtube.com/NanoScent)

V jejím přesvědčení ji utvrzuje výzkum, který vedla. Po dvou očkováních se podle něj vylučuje méně virových částic a lidé s vakcínou jsou tak daleko méně infekční, navíc mají vysokou hladinu protilátek.

Ta podle Gili Regev-Yochai odpovídá dvacetinásobku protilátek, které si vytvoří tělo člověka, jenž se z nákazy covidem-19 vyléčil. „Výsledky průzkumu jsou v souladu s experimentem společnosti Pfizer a jsou dokonce lepší, než se očekávalo,“ řekla profesorka pro deník Jerusalem Post. „Určitě existuje důvod k optimismu,“ dodala.

Výzkum společnosti Pfizer například uvádí, že vakcína je účinná v 95 procentech u těch, kteří přijdou s virem do kontaktu po obou očkováních.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články