Odborník na dotace Steiner: Úředníci, zastavte dotace pro Agrofert

Bývalý náměstek ředitele SFŽP Leo Steiner (FB Leo Steiner)

Bývalý náměstek ředitele SFŽP Leo Steiner | FOTO: FB Leo Steiner

Deník FORUM 24 oslovil někdejšího náměstka Státního fondu životního prostředí kvůli hodnocení proplacení dotace firmě z holdingu Agrofert. Leo Steiner má jasno – národní dotace nemají být vypláceny v době, kdy jsou pozastaveny ty evropské.

Jak hodnotíte, že Státní fond životního prostředí proplatil společnosti Ethanol Energy dotaci, kterou jste vy původně zastavil?

Nepřekvapilo. Když na základě letošního roku došlo při jednání Evropské komise a českých úřadů ke shodě na metodice, jak posuzovat aplikaci omezení týkající se střetu zájmů v České republice (pro národní datum podání žádosti, pro evropské datum uzavření smluvního aktu o poskytnutí dotace), tak bylo zřejmé, že žádost Ethanol Energy podaná 29. 7. 2016 je v pořádku a pozastávka se může vyplatit.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Co je ovšem zcela zásadní a naprosto neuvěřitelné, je vyjádření Fondu životního prostředí z října loňského roku, později i Fondu zemědělského, který tvrdí a aplikuje rozhodnutí, že jich se problematika střetu zájmů netýká. Jejich argumentaci vyvrací nejenom odborná veřejnost, ale i autor této argumentace právník Bohdan Kysela (SFŽP ČR), který na setkání k této věci zde prohlásil (v červenci 2019), že před žádným soudem tato argumentace neobstojí. Jedná se totiž o veřejné dotace, zakázky, pobídky a je jedno, zda z rozpočtu obce, kraje, státu či státního fondu, což v hlavě II § 3 odst. 1 tohoto zákona je striktně řečeno. (zde vysvětlující video)

Trváte i dnes na tom, že v době, kdy nejsou vypláceny některé evropské dotace, neměly by být vypláceny ani ty národní?

Rozhodně. Podstatné ovšem není, zda na tom trvám já, europoslanci, auditoři a další odpovědní, ale co říká platná legislativa. V českém zákoně č. 159/2006 Sb., Zákon o střetu zájmů není jediná zmínka rozlišující platnost zvlášť pro národní a evropské dotace. Každý z nás se může sám přesvědčit. (např. zde)

Jak jako dotační expert hodnotíte fakt, že Česká republika kvůli jedné dotaci žaluje Evropskou komisi?

Na finálním verdiktu, že Agrofert nemá nárok na české i evropské dotace v inkriminované době, a pokud premiér Andrej Babiš neodejde z vlády, neprodá Agrofert či ten nepřestane čerpat dotace, tak na ně nebude mít nárok ani v budoucnosti, se nic nezmění. Premiér to ví, proto přes státní správu, kterou ovládá, aplikuje taktiku zdržovací a zastírací. Tato taktika je ovšem velmi nebezpečná (možnost zastavení všech dotací České republice) a velmi drahá pro české daňové poplatníky, kteří vše platí.

(Twitter A. Babiše)

Předmětná žaloba je právě takovou konkrétní aktivitou v souladu se zdržovací a zastírací strategií premiéra. (zde vysvětlující video)   

Které dotace momentálně Evropská unie Česku neproplácí?

Všechny dotace pro Agrofert, kde byla uzavřena Smlouva/Rozhodnutí o poskytnutí podpory po 2. 8. 2018 a podané žádosti od 9. 2. 2017, vyjma období, kdy Andrej Babiš nebyl ve vládě, tzn. 25. 5. 2017 až 5. 12. 2017. Celkem se jedná o několik miliard a každým měsícem, kvůli neochotě české strany problém řešit, částka roste minimálně o dalších 100 milionů Kč. 

Jakých dotací se bude týkat výsledek druhého auditu, na který momentálně čekáme?

Zemědělských dotací, což pro Agrofert znamená jednu miliardu korun ročně.

Od výsledků prvního auditu uběhl již rok. Vidíte to jako problém? Proč celá procedura trvá tak dlouho?

Proces probíhá standardně s tím, že Česká republika maximálně využívá možnost délku řízení co nejvíce prodloužit (již dvakrát úspěšně požádala Evropskou komisi o prodloužení). Například v případě největší dotační kauzy ROP Severozápad (včera padla další obžaloba, viz zde) trval proces auditu výrazně méně, a přesto došlo k pozastavení všech dotací z tohoto programu na dva roky, dokud Ústecký a Karlovarský kraj nepřijmou závěry z auditů. Toto pozastavení stálo region dalších 3,5 miliardy Kč k téměř 2,5miliardové pokutě, kterou platili daňoví poplatníci České republiky a větším dílem daňoví poplatníci těchto dvou krajů.   

Brání podle vás české úřady zájmy českých daňových poplatníků?

Ne, brání nedovoleně dopujícího premiéra. Vůbec nejhorší na tom je, že podvádějící premiér nepáchá trestný čin (pouze přestupek) a vlastní nedovolený mnohamiliardový doping jeho firmě platíme my všichni daňoví poplatníci České republiky. 

S úctou a podporou velmi apeluji na všechny úředníky, aby s ohledem na aktuálně dostupné informace k této kauze okamžitě pozastavili proplácení všech dotací Agrofertu do doby jeho konečného prošetření. Toto vaše rozhodnutí je plně v souladu se zákonem, pravidly dotačních programů a standardními postupy v této oblasti. Toto rozhodnutí vás rovněž ochrání před budoucími trestněprávními řízeními, která, jak jsme poznali, vždy dopadnou na úředníky a pouze výjimečně na skutečné viníky. Já a spousty odborníků z institucí zabývajících se korupcí a nekalostmi vám nabízíme podporu a odbornou pomoc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články