Odborník na ústavní právo, pedagog i děkan. Kdo je nový ministr školství?

Vladimír Balaš (ČTK/Štěrba Martin)

Vladimír Balaš | FOTO: ČTK/Štěrba Martin

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Odcházejícího Petra Gazdíka (STAN), který rezignoval kvůli kauze kolem hospodaření v pražského dopravního podniku, která vypukla v polovině června, nahradí od 1. července odborník na ústavní právo Vladimír Balaš (STAN). Zkušenosti má ale také jako vysokoškolský pedagog a děkan.

Třiašedesátiletý Balaš, chce v čele ministerstva školství pokračovat v koncepci, kterou nastavil bývalý ministr Robert Plaga (za ANO) a končící šéf úřadu Petr Gazdík. Koncepce ale podle něj navazuje i na to, co prosazoval jako ministr školství sám Fiala v letech 2012 až 2013. „Jak funguje základní i střední školství, se mi ukazovalo na vysokém školství, vím, jak se dá pracovat se studentem,“ uvedl Balaš. Posun od memorování ke školství zaměřenému na dovednosti je podle něj správnou cestou.

Expert na vzdělávání Petr Chaluš (Petr Chaluš / se souhlasem)

Za krátkodobý cíl označil zvýšit mimo jiné množství peněz určených na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také přeplněností středních škol.

Vladimír Balaš, který se narodil 1959 v Prostějově, je členem poslanecké sněmovny od roku 2021. Tam se dostal v podstatě náhodou, když ho z nevolitelného místa v Praze vykroužkovali do dolní komory parlamentu příznivci Starostů. Ve Sněmovně působí mimo jiné jako místopředseda ústavně-právního výboru a člen stálé komise pro ústavu, zasedá i v zahraničním výboru.

V politice je Balaš od 90. let, kdy byl jako nestraník za ODS zvolen do zastupitelstva Plzně. V roce 2003 ho prezident Václav Klaus nominoval, tehdy jako šéfa jeho poradního týmu, na člena Ústavního soudu, senátoři s tímto návrhem ale nesouhlasili. Zazněly při tom například pochybnosti o jeho účasti v kauze Investiční a poštovní banky. V roce 2014 kandidoval v Praze 5 do senátu za TOP 09 a STAN, ale ve volbách neuspěl, když nepostoupil do druhého kola. 

V roce 1982 absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a je uznávaným odborníkem na ústavní a ekonomické mezinárodní právo. Na kontě má řadu zahraničních studijních pobytů. Během působení v Ústavu státu a práva Akademie věd ČR se stal kandidátem věd, jako pedagog dosáhl hodnosti docenta.

Jako pedagog působil na Univerzitě Karlově, Jihočeské univerzitě a Západočeské univerzitě v Plzni, kde stál u zrodu tamní právnické fakulty a byl jejím prvním děkanem.

Po oznámení jeho nominace na ministra školství se začalo mluvit o okolnostech přijetí tehdejšího senátora Jana Rumla na plzeňskou právnickou fakultu, na které v té době působil posledním rokem jako děkan. Tehdejší předseda Unie svobody se na školu dostal, i když v přijímacím řízení nedosáhl potřebného počtu bodů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články