Odbory ČMKOS dál povede Středula, místopředsedy zůstávají Samek a Sokolová

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČTK)

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula | FOTO: ČTK

Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) povede dál Josef Středula. Na odborářském sjezdu ho dnes delegáti znovu zvolili do čela největší odborové centrály v Česku. Získal 153 ze 173 odevzdaných hlasů. Místopředsednické posty obhájili Vít Samek a Radka Sokolová. Očekávaný výsledek oznámil šéf volební komise Petr Baierl. Nikdo z trojice neměl protikandidáta. V čele ČMKOS zůstává vedení pro třetí čtyřleté období.

„Bylo vydáno 173 lístků a odevzdáno 173, z toho nula neplatných. Josef Středula obdržel 153 hlasů, tedy 88,4 procenta,“ uvedl k volbě předsedy Baierl. Samek podle něj dostal 156 ze 171 hlasů, tedy 91 procent. Sokolová měla 152 hlasů, podpora činila 89 procent.

(Týdeník FORUM)

Středula po vyhlášení výsledků poděkoval „za obrovskou důvěru“. Při poslední volbě před čtyřmi lety získal 98 procent hlasů. Samek měl před čtyřmi lety 95 procent hlasů a Sokolová 93 procent.

„Je to historicky poprvé, kdy vedení ČMKOS bude ve třetím období v nezměněném složení,“ podotkl Středula. Před volbou místopředsedů odboráře a odborářky žádal, aby znovu dali hlas jeho dosavadním spolupracovníkům.

V poslední době se mluví o Středulových prezidentských ambicích. Kandidaturu oficiálně neoznámil. ČTK před třemi lety řekl, že o účasti v prezidentské volbě vážně uvažuje. Letos v únoru ho mezi možné kandidáty zařadil současný prezident Miloš Zeman. Středula nyní vystupuje jako kritik postupu a návrhů vládní pětikoalice. Nedávno pohrozil odborářskými protesty.

Centrála zastřešuje 31 svazů s několika stovkami tisíc členů. Čtyřiapadesátiletý Středula konfederaci řídí od dubna 2014.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články