Odcházející člen Pirátů kritizuje vedení strany. Bartoše to nechává klidným

Ivan Bartoš (Piráti) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Ivan Bartoš (Piráti) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Předseda Pirátů Ivan Bartoš nevnímá odchod zastupitele Prahy 9 Petra Daubnera ze strany jako podkopání důvěry v jeho vedení. Od říjnových sněmovních voleb Piráti evidují téměř 250 žádostí o členství, sdělil dnes na dotaz ČTK. O Daubnerově odchodu od Pirátů dnes informoval web Novinky.cz, důvody zastupitel vysvětlil na stranickém internetovém fóru.

Daubner už dříve oznámil, že k dnešnímu dni ukončuje členství v Pirátské straně. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že je subjekt výrazně méně liberální, a naopak v horším slova smyslu daleko více progresivní. „Řešíme marginálie, které zajímají jen minimum voličů, místo abychom řešili věci podstatné,“ uvedl.

()

Kritizoval také to, že Piráti podle něj nemají dostatek expertů a že vedení strany není schopno jakékoli sebereflexe. Výsledek strany ve volbách, v nichž Piráti kandidovali společně se Starosty a nezávislými (STAN) a v poslanecké sněmovně získali pouhé čtyři mandáty, označil za debakl. Daubner též hlasoval proti vstupu Pirátů do vlády, kterou koalice tvoří se SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).

„Petr Daubner byl řadovým členem Pirátů, zastupitelem na Praze 9, jeho odchod mě mrzí, nicméně odchod jednoho člena strany opravdu nevnímám jako podkopání důvěry v mé vedení strany,“ napsal ČTK Bartoš.

Server Novinky.cz také v pondělí upozornil na to, že okamžitou rezignaci na všechny vnitrostranické funkce oznámil místopředseda Pirátů Martin Kučera. Důvody jsou podle něj převážně osobní. Kučera podle serveru nedávno kritizoval Bartošovy výjezdy za straníky v regionech během hlasování Pirátů o vstupu do vlády.

Ilustrační foto (archiv FORUM 24)

„Kolega Kučera rezignoval na funkci v předsednictvu z osobních důvodů, ale ve straně neskončil. Neslučoval bych to s nikým jiným. V lednu je dlouhodobě naplánováno zasedání celostátního fóra s volbou předsednictva. To je příležitost pro každého nespokojeného otočit kormidlem, nebo se jej chopit,“ uvedl na dotaz ČTK místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.

Krátce po volbách vznikla na pirátském fóru anketa ohledně odvolání Bartoše z pozice předsedy strany, drtivá většina členů byla proti. Zároveň v listopadu 82,1 procenta hlasujících Pirátů schválilo koaliční smlouvu a vstup strany do vlády. „Toto vnímám jako silný mandát a velkou podporu pro naši práci ve prospěch občanů této země,“ dodal Bartoš.

Také první místopředsedkyně Pirátů a členka vedení sněmovny Olga Richterová ČTK napsala, že Daubnerův odchod by se silou Bartošovy pozice ve straně nespojovala, neboť Piráti mají zhruba 1100 členů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]