Tříletá krize, v níž se kvůli povaze brexitu potácí vnitřní politika Velké Británie, i po dnešku nadále pokračuje. Poslanci britské dolní sněmovny na mimořádném sobotním jednání schválili pozměňovací návrh konzervativního poslance Olivera Letwina, podle něhož může k brexitu dojít až po schválení zákonů, které převedou články dohody, kterou uzavřel premiér Boris Johnson s Evropskou komisí, do britského práva. Hlasovalo pro něj 322 poslanců, proti bylo 306.
Letwinův dodatek má být pojistkou před faktickým divokým brexitem, který by vznikl, kdyby sněmovna brexit schválila, ale přitom by nebylo zajištěno naplnění příslušných dohod. „Smysluplá volba pozbyla smysl,“ uvedl po hlasování Johnson a dodal, že nebude s Evropskou unií jednat o odkladu brexitu.
Další postup Británie je ale nejasný. Premiér Johnson po svém faktickém neúspěchu, kdy byl prohlasován Letwinův dodatek, prohlásil, že nebude žádat EU o další odklad a že brexit bude tak jako tak poslední den října. Jenže sněmovna se usnesla na tom, že Británie musí o další odklad brexitu Evropskou unii požádat. V úterý se Johnsonova vláda znovu pokusí prosadit ve sněmovně dohodu o brexitu i s prováděcí legislativou.
Co předcházelo: Premiér bojoval jako lev
Premiér Johnson se ve velmi emotivním projevu před projednáváním nové brexitové dohody opakovaně vyslovil pro těsné přátelství a spolupráci s Evropskou unií. Vyslovil hold evropským přátelům, kteří vyšli Británii vstříc při sjednání nové dohody, jež se pokouší vyřešit palčivý problém Severního Irska, kterému hrozila obnova hranice, která byla v nedávných dějinách zdrojem napětí i násilí na irském ostrově.
Boris Johnson se přihlásil k evropské myšlence úzké spolupráce na základě společné historie, kultury a společně sdílených hodnot demokracie. Řekl, že britské srdce tluče jak směrem k silné národní suverenitě, tak i směrem k těsnému přátelství a soužití s Evropou. Pro Johnsona je brexit pozitivní příležitostí k novému naplnění suverenity Velké Británie a zároveň i k novému uspořádání přátelských vztahů s EU.
Šéf opozice Jeremy Corbyn prohlásil, že nová dohoda je ještě horší než dohoda, kterou vyjednala předchozí premiérka Theresa Mayová, a varoval před vážnými ekonomickými důsledky brexitu.
Dohodu odmítali irští unionisté, kteří Johnsonovu dohodu nepokládají za ekonomicky výhodnou. Na ignoranci skotských zájmů v procesu brexitu upozorňovali dlouhodobě zástupci Skotské národní strany. Její lídr Ian Blackford prohlásil, že vláda Skotsko prodala a o Skotsko se nezajímá. Skotsko bude podle něj po brexitu chudší.