Odchod od Soukupa? Pro Hrad bude lehčí zakrývat Zemanův zdravotní stav

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman už se na veřejnosti téměř neobjevuje. Na vině je jeho zdravotní stav. Ruší zahraniční cesty a nové se nekonají, značně omezil své „spanilé jízdy“ po krajích, a když už jej někde vidíme, je to jen proto, že jde o příležitost, kterou skutečně nelze odložit. Pražský hrad se ze všech sil snaží problém zakrývat a nyní k tomu přispěje i fakt, že nebude nutné Zemana každý týden ukazovat na TV Barrandov.

Pořad Týden s prezidentem Jaromíra Soukupa byl mnohdy jedinou příležitostí, kdy občané hlavu státu mohli vidět, a to i za celé měsíce. Protože s výjimkou státních svátků (těch, které Zeman neignoruje) nebo jmenování nových ministrů je prezident zavřený v Lánech a velmi pravděpodobně má pyžamkové dny.

Není jasné, proč se Zeman ještě stále neodhodlal říci veřejnosti pravdu. Vše už je stejně jasné celé roky a problém došel tak daleko, že jeho dcera přerušila studium a přijela do Prahy, aby na otce dávala pozor a přinutila jej jít na vyšetření do nemocnice, po kterém následoval onen slavný „rekondiční pobyt“.

Miloš Zeman je nemocný, starší člověk. Je přirozené, že má mnoho problémů. Jelikož mu ale odpadla i jeho poslední pravidelná „povinnost“, bylo by nejspíše dobré veřejnost informovat o tom, co se vlastně děje a kdy bude prezident zase plnit nějaké povinnosti. Protože v mnoha případech ho mohou zastoupit další politici, ale pak je čas se ptát, zda máme prezidenta opravdu jen od toho, aby jeho mluvčí Jiří Ovčáček zamořoval veřejný prostor svými tweety.

Někteří lidé ještě i dnes říkají, že psát o zdravotním stavu Miloše Zemana je neslušné. Není, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé je to prezident, vrchní velitel ozbrojených sil a především člověk placený z našich daní. Takže je dobré si říci, že těmito daněmi aktuálně financujeme pyžamkové dny.

A zadruhé Miloš Zeman a jeho okolí jsou přeborníci ve lžích a výmyslech. Mlží i kolem zdraví, a tak je logické, že se novináři budou ptát a že budou pátrat. Kdyby někdo z Hradu už dávno vyložil karty na stůl, nebylo by potřeba tolik spekulovat. Takže míč je na jejich straně, ale nejspíše tam také zůstane.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]