Odchod z Ruska je důsledkem hazardu, který PPF podstoupila

(Archiv)

FOTO: Archiv

Skupina PPF oznámila, že ukončuje provoz své dceřiné společnosti Home Credit v Ruské federaci. Nové vedení PPF kolem svých kroků dlouhou dobu mlžilo, avšak před několika dny došlo k definitivnímu rozhodnutí. Aktiva bankovní společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské financování, byla prodána za cenu, jež nebyla doposud zveřejněna.

Společnost PPF vstoupila na ruský trh již v roce 1993. Od té doby rozšířila pole své působnosti do různých odvětví, nejvíce však do bankovního sektoru. Za dobu působení v Ruské federaci se vypracovala na pozici 30. největší banky dle aktiv na ruském trhu.

Po smrti zakladatele společnosti Petra Kellnera bylo oznámeno, že skupina se bude primárně soustředit na trhy v Evropě a USA, které nesou výrazně nižší politické riziko než trh ruský. Dceřiná společnost Home Credit byla vlajkovou lodí PPF právě díky provozním aktivitám v Rusku a Číně. Kromě Home Credit ale podnikala PPF v Rusku také na trhu s nemovitostmi, finančním poradenstvím nebo v oblasti životního pojištění. Své aktivity na území Ruska měla relativně dobře diverzifikované, protože její pole působnosti spadalo taktéž do biotechnologií, kde skrze dceřinou společnost Sotio zkoumala a vyvíjela přípravky na léčbu nádorových onemocnění. Dalšími významnými odvětvími byly těžba a zemědělství. Společnosti právě z těchto sektorů, tedy Polymetal a RAV agro, se řadily k největším na východním trhu.

Za konec provozování aktivit PPF v Ruské federaci údajně nemohla válka, konkrétnější vyjádření však od PPF nemáme k dispozici. Petr Kellner začal v Rusku podnikat už v devadesátých letech za vlády  Borise Jelcina, do jehož éry spadá zrod ruských oligarchů. Je zřejmé, že pokud by i po smrti Petra Kellnera vyjádřilo představenstvo společnosti jakoukoli podporu Ukrajině, která se všemi dostupnými prostředky brání ruské agresi, nemuselo by již dojít k obnovení vazeb, které byly Kellnerem a jeho kolegou Igorem Ledeckým v tehdejší době vytvářeny.

Platební schopnost ruského lidu

První polovina fiskálního roku 2021 byla pro skupinu PPF relativně úspěšná. Výsledky vykázané v polovině loňského roku nicméně ovlivnila pandemie covidu-19. PPF celkem utržilo 2,646 miliardy…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články