Ode dneška! Svazky StB rozšířeny pětinásobně. Udavačské dopisy, hlášení. Stačí zadat jméno

Ilustrační foto (repro: ČT)

Ilustrační foto | FOTO: repro: ČT

Strukturu a fungování komunistického ministerstva vnitra přibližuje nová webová aplikace, kterou dnes zpřístupnil Archiv bezpečnostních složek (ABS). Do internetové eBadatelny doplnil 22 000 svazků kontrarozvědného rozpracování, které někdejší Státní bezpečnost (StB) vedla na osoby režimu potenciálně nebezpečné, řekla ČTK ředitelka ABS Světlana Ptáčníková.

Dřívější půlmilion skenů se tak nově rozšířil zhruba o 2,5 milionu, uvedla. Obsahují doklady o tom, co tajná policie shromáždila například k Františku Kriegelovi, který se v roce 1968 jako jeden z mála vrcholných komunistických politiků otevřeně postavil proti sovětské okupaci Československa.

Svazky se týkají také novináře a polistopadového hradního kancléře Ivana Medka nebo hudebníků Jiřího Suchého a Marty Kubišové. Obsahují posudky, udavačské dopisy či hlášení agentů nasazených na sledované osoby. Stačí zadat jméno osoby, která vás zajímá, a okamžitě se objeví svazek, který si můžete zobrazit, uvedla ředitelka.

Doplněny byly svazky, které byly centrálně archivovány a jejichž originál se dochoval na mikrofiši, uvedla Ptáčníková. Další svazky budou podle ní doplňovány postupně tak, jak k nim budou zpracovávány identifikační údaje. Do svazků v eBadatelně mohou zájemci nahlédnout po osobní registraci v některé z badatelen ABS.

Aplikace týkající se útvarů komunistického ministerstva vnitra zobrazuje mimo jiné i konkrétní oblasti, za které odpovídali jednotliví příslušníci StB. Přibližuje vývoj ministerstva od 1. března 1969 do 15. února 1990, kdy byla StB zrušena. Podle zástupce ředitelky ABS Petra Zemana umožňuje den po dni vyhledávat jednotlivé útvary a jejich zaměření až do úrovně odborů. Umožňuje také vyhledávání útvarů podle jejich krycího názvu a nabízí informace o ministrech, jejich náměstcích a náčelnících jednotlivých správ StB a Pohraniční stráže.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner