Odešel svérázný politik, úspěšný starosta a upřímný konzervativec. Jaroslav Kubera bude české politice chybět

ČT

Jaroslav Kubera | FOTO: ČT

Cigareta, jasné názory a rozhodně žádné servítky, to všechno byl Jaroslav Kubera. V letech 1994 až 2018 vedl město Teplice a byl úspěšným a oblíbeným starostou. Dvaasedmdesátiletý politik mohl spoustu lidí štvát, ale ti, kdo sledují politické dění, vědí, že glosátor Kubera neodmyslitelně patřil k těm, kteří pro mnohé nudnou politiku dělali zajímavější.

V neděli odpoledne předseda Senátu Jaroslav Kubera ve věku 72 let zemřel. Dlouholetý primátor Teplic a senátor za ODS byl od roku 2018 předsedou horní komory.

Jaroslav Kubera rád žertoval a i díky tomu byl jednou z nejvýraznějších postav nejen ODS, ale vůbec české polistopadové politiky. Nebál se jít tzv. proti proudu, a to nejen v otázce omezování kouření, s čímž byl neodmyslitelně spojen.

Ještě o víkendu jsme mohli sledovat Kuberův svižný a zábavný projev na kongresu Občanské demokratické strany. Mohli jste s ním nesouhlasit, mohli jste na něj nadávat, ale rozhodně jste si ho vždycky všimli. Jednou se sešel s prezidentem, jindy oznámil, že pojede na Tchaj-wan, ať se to Pražskému hradu líbí, nebo nelíbí. Sebevědomí mu jako správnému politikovi rozhodně nechybělo.

Čas od času byl zmiňován jako kandidát na post prezidenta republiky, Jaroslav Kubera ale vždy říkal, že se bude řídit názorem své manželky. Právě pro ni a pro jeho dvě dcery je úmrtí druhého nejvyššího ústavního činitele naší země tou největší ztrátou a je nutné vyjádřit jim upřímnou soustrast.

Svoboda má jedno obrovské negativum, že když se člověk pro něco rozhodne a rozhodne se sám a rozhodne se špatně, tak nemá komu nadávat,“ řekl Kubera v jednom z rozhovorů pro deník FORUM 24.

Kubera si dokonce zahrál i ve filmu, a to konkrétně ve snímku Ondřeje Trojana Toman. Ztvárnil tehdy prezidenta Edvarda Beneše. Ač se o něm hovořilo jako o možném nástupci Miloše Zemana, zůstane bohužel jen u role na stříbrném plátně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner