S pozoruhodnou konstrukcí vyrukovaly Lidové noviny. Odhalily jednoho z hlavních viníků skutečnosti, že klesá výběr daní. Je jím prý ztráta motivace berních úředníků, kteří se octli pod palbou kritiky. Jejich vývody však nesedí a obracejí realitu naruby.
[ctete postid=“240084″ title=“Národní investiční plán za 3,5 bilionu? Jen chiméra. Nic jsem neslíbil, otáčí Babiš“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Babiš-plán-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš představil loni na podzim megalomanský Národní investiční plán, “ permalink=“https://forum24.cz/narodni-investicni-plan-za-35-bilionu-jen-chimera-nic-jsem-neslibil-otaci-babis/“]240084[/ctete]
Únorová čísla státního rozpočtu vyvolala pozdvižení. Jsou nejhorší za posledních osm let od doby ekonomické krize. Ekonomika zvolňuje tempo růstu, ale Babišův kabinet se zdaleka nemusí potýkat s takovými problémy, jako jeho předchůdci. Jestliže se rozpočet meziročně propadl o 45,7 miliardy korun do schodku téměř 20 miliard, je to vážné varování.
Propad DPH o 4,4 procenta
Ministerstvo financí přiznává, že zásadní vliv měl růst výdajů o 33,9 miliardy korun. Sem patří další zvyšování platů státních zaměstnanců vysoko nad rámec inflace a sociálních dávek, jež stouply o 11 procent hlavně růstem penzí nad rámec zákonné valorizace. To se nicméně dalo očekávat, vždyť se premiér často chlubí, jak umí „rekordně“ rozdávat peníze z kapes daňových poplatníků.
Co je však pro vládní obraz mnohem horší, neočekávaně klesají příjmy rozpočtu, zejména výběr daní. Zarážející je to zejména u DPH, která je obvykle nejstabilnějším pilířem daňové soustavy. Její výběr v únoru meziročně poklesl o 4,4 procenta, ačkoli je letos v plánu vybrat o 6 procent víc.
Propad DPH o 20 až 35 miliard
Lidové noviny zjišťovaly, proč k tomu dochází. Článek „Měkčí přístup kazí výběr daní“ (29. 3. 2018) je mistrovským dílem propagandy, za kterou by se kdysi nemuselo stydět ani Rudé právo. Za totalitního režimu mohly za zaostávání zestátněné ekonomiky rejdy amerických imperialistů, dnes se našel jiný zástupný viník: Údajně vynucený slabší výkon Finanční správy.
Zdroje deníku z prostředí vlády a správců státních financí přinesly alarmující prognózu, že i když nelze stav státního rozpočtu a výběr daní bezpečně soudit podle výsledků za první dva měsíce, výhledy jsou černé. „Když to takhle vypadá v únoru, je to průšvih. Propad výběru DPH může být letos o 20 až 35 miliard nižší,“ promluvily zdroje a hned našly odpověď.
Důvodem je vedle zpomalení ekonomiky, jež je větší, než ministerstvo financí očekávalo, snížená motivace berních úředníků používat zákonné nástroje. Ve společnosti jsou vykreslováni jako „záporáci“, kterých se nikdo nezastane.
Politické zadání
To je ovšem dědictví bývalého ředitele Finanční správy Martina Janečka, který agilně naplňoval politické zadání křižáckého tažení proti podnikatelům (rozuměj potenciálním podvodníkům) za cenu přetažené a do té doby nevídané státní represe a drakonických sankcí.
Důsledkem ostré kritiky, že ničí i zdravé firmy, je podle Lidových novin i rapidní pokles urputnosti, s níž finanční úřady vybírají DPH. Proto nemají chuť pouštět se do větších akcí. To ovšem může předznamenávat, že se budou raději a o to urputněji pouštět do jednodušších akcí, a ještě více šlapat na paty živnostníkům kvůli kontrolám EET.
Takových svědectví demotivovaných drobných podnikatelů, draze sankcionovaných i za drobné přestupky, je celá řada. Například nedávno zveřejněná provokace kontrolora v kavárničce Café Černý dorty v Dobřichovicích, který odmítl vytištění účtenky. Ačkoli byla tržba řádně zaevidována, vzápětí napařil majitelce pokutu.
Nedůvodné zadržování DPH
Důvody, jež podle Babišova deníku stojí za poklesem výběru DPH, svědčí o svébytném uvažování zdrojů z lůna rezortu financí. Negativně je hodnocený vývoj zadržených vratek, neboli nadměrných odpočtů DPH. Pokud finanční úřad pochybuje o jejich výši, peníze zadrží a spustí u firmy, která vratku požaduje, kontrolu.
Zatímco v lednu 2015 činil objem zadržených vratek 6,94 miliardy korun, letos v lednu to bylo „jen“ 1,12 miliardy. Pracovní zápal berních úředníků měla ochladit kombinace soudních nálezů, jež vyhodnotily jejich postup jako příliš přísný.
Lidové noviny už nedodávají, že tyto praktiky Finanční správy, kdy byla mnoha firmám zadržována DPH celé měsíce až roky neoprávněně, podnikatelské svazy vyhodnotily jako Absurditu roku. Nakonec správa sama přiznala, že 80 procent celkově zadržovaného objemu DPH jen v roce 2017 bylo nedůvodných, a „podezřelým“ firmám chyběly peníze na účtech zbytečně, což poškozovalo jejich podnikání.
Nezákonně zničené firmy
Z podobného soudku jsou úvahy nad zajišťovacími příkazy, které kvůli podezření z nezaplacení DPH ze dne na den obstaví majetek firmy a většinou vedou k její likvidaci. V Janečkově éře se staly obávaným karabáčem, často vydávaným bez důkladného rozmyslu, možné vzájemné dohody, či kvůli pochybení subdodavatele.
[ctete postid=“236531″ title=“Schillerovou těší, že EET podporují významní podnikatelé. Koho má na mysli?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Schillerová-Babiš-Juračka-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministryně financí Alena Schillerová stále zdůrazňuje, že EET podnikatelé podporují, “ permalink=“https://forum24.cz/schillerovou-tesi-ze-eet-podporuji-vyznamni-podnikatele-koho-ma-na-mysli/“]236531[/ctete]
Přítrž jejich nadměrnému využívání učinily rovněž soudy, které rozhodly o tom, že desítky firem byly tímto nástrojem zničeny nezákonně. Celkové škody dosahují už nyní řádu miliard korun a odškodnění, či dokonce vyvození odpovědnosti úřadů za zmařené podnikání, se dosud nekoná.
Deník argumentuje, že tato soudní rozhodnutí vedou úředníky k větší opatrnosti a menší chuti jít do rizika právní nejistoty. Uzavírá tím, že postupy Finanční správy za Janečkova euforického vedení sice někdy byly sporné a začaly ho brzdit až soudní verdikty, ale v pořádku není ani ode-zdi-ke-zdi-smus, kdy se stal z daňové správy veřejný nepřítel číslo jedna, který při studeném počítání mincí zapomněl na lidi.
Není pravdou pravý opak, že až nezávislé soudy musely srovnat do normálních mezí bující zvůli úřadů, které vyhlásily podnikatelům daňový teror?
Kdo za to může?
Za tento mediální, ale hlavně v praxi naplňovaný obraz si může státní správa v režii hnutí ANO sama. Charakteristiku proměny přístupu státu nejlépe vystihl název Janečkova metodického pokynu „Kombajn“, naznačující záměr „vymlátit“ z daňových poplatníků co nejvíce peněz i v případě krátkých prodlení, drobných chyb či překlepů v kontrolním hlášení DPH. To on zavedl cílové prémie úředníkům za dodatečné doměření daní, které už dnes neplatí.
Nelze se zbavit dojmu, že to vše je jen farizejská příprava marketingové legendy pro veřejnost, proč se státu nedaří vybírat daně. Dosud vláda žila hlavně z rostoucí spotřeby související s výkonem podnikatelského sektoru a z úsporných kroků předchozích pravicových vlád.
Dnes ekonomika zpomaluje a žádné avizované mimořádné efekty typu EET či kontrolních hlášení DPH se nekonají. Andrej Babiš se vezl na vlně příznivého hospodářského cyklu, pouze zatížil podnikatele zbytečnou administrativou, a ve skutečnosti daně nijak zázračně vybírat neumí. A nyní se mediální divize Agrofertu snaží vytvořit dojem, že za to současná vládní byrokracie nemůže, a byla k tomu vlastně dotlačena.