Odhlasováno. Lovosice už nejsou městem Andreje Babiše, přišel o zdejší radnici

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích, která sousedí s jeho továrnou Preol. Ukazuje směrem na Lovosice, kde už nemá své vedení města. (ČTK)

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích, která sousedí s jeho továrnou Preol. Ukazuje směrem na Lovosice, kde už nemá své vedení města. | FOTO: ČTK

Rozhodnuto. Hnutí ANO přišlo o jedno ze svých nejcennějších měst, o severočeské Lovosice. Na ustavujícím jednání nového zastupitelstva se hnutí Andreje Babiše po osmi letech ve vedení města odebralo do opozice. Do vedení města nastoupilo sdružení místních kandidátů pod názvem Pro Lovosice a koalice SPOLU.

Hnutí ANO skončilo v letošních komunálních volbách v Lovosicích těsně na druhém místě. Vítězné místní sdružení, které opakovaně upozornilo, že nemá nic společného s proruskou stranou PRO, šlo do voleb s kritikou vedení města, které řídila koalice ANO a KSČM. Voliči sdružení dali šanci, jeho představitelé se následně dohodli na spolupráci s koalicí SPOLU. Vedení Lovosic tak patří mezi nejmladší v České republice.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Průmyslové město nyní vede jedenatřicetiletý starosta Vojtěch Krejčí, lídr PRO Lovosice, a místostarostou je za SPOLU sedmatřicetiletý Jiří Motl, známý také jako reprezentant v házené. „Máme před sebou několik horkých záležitostí, které musíme rychle řešit. Jde například o rozestavěný městský hotel za desítky milionů korun, musíme zjistit, v jakém stavu jsou městské finance, a samozřejmě musíme provést audit. Dalších kroků je spousta,“ popsal pro deník FORUM 24 jedny z prvních kroků nový starosta.

Lovosice byly dlouhodobě považovány za baštu Andreje Babiše. Obžalovaný poslanec ve městě vlastní dvě chemičky, dodává městu teplo, má odsud manželku Moniku a jeho ANO tady dominovalo ve volbách. V minulosti zde jeho představitelé dostali i rekordních téměř 60 % hlasů.

Nový starosta Lovosic zastával před časem funkci ředitele zdejšího městského kulturního střediska. Radní za ANO a KSČM ho ale odvolali z ne zcela vysvětlených důvodů. Proti rozhodnutí se zvedla vlna odporu, která se přetransformovala ve vznik sdružení PRO Lovosice, jež nakonec vyhrálo ve volbách. Nová koalice má v zastupitelstvu křehkou většinu 11 hlasů z 21. „Skvěle jsme si sedli, jsme dobrý a pevný tým. Máme společný cíl rozvíjet Lovosice správným směrem, jsem optimistou, věřím, že naše koalice zůstane pevná po celé čtyři roky,“ uzavřel nový starosta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články