Odklady nájmů u soudu. Ani nouzový stav neopravňuje ke schvalování protiústavních zákonů, varují senátoři

Příprava ústavní stížnosti. Zleva: předseda OSMD Tomislav Šimeček, advokátka JUDr. Hana Kordová Marvanová, senátor Tomáš Czernin a místopředseda OSMD Milan Krček  (OSMD)

Příprava ústavní stížnosti. Zleva: předseda OSMD Tomislav Šimeček, advokátka JUDr. Hana Kordová Marvanová, senátor Tomáš Czernin a místopředseda OSMD Milan Krček | FOTO: OSMD

Skupina 31 senátorů v čele s Tomášem Czerninem doručila ve čtvrtek Ústavnímu soudu stížnost na dva zákony týkající se „odkladu nájmů“ u bytů i prostor sloužících k podnikání. Porušují povinnosti vyplývající z Listiny práv a svobod, vysvětlují.

Za touto snahou o nápravu stojí Občanské sdružení majitelů domů, které ve spolupráci s TOP 09 oslovilo senátora za tuto stranu Tomáše Czernina s tím, aby požádal další senátní kluby o podporu uvedené ústavní stížnosti. Fakt, že se nakonec připojila více než třetina všech členů horní komory Parlamentu, potvrzuje, že poslední zákony, které kabinet protlačil legislativním procesem takříkajíc „na sílu“, opravdu nejsou z ústavního hlediska v pořádku.

„Domnívám se, že zákony, které napadáme, jsou protiústavní. Jednak proto, že stát naprosto rezignuje na svou ústavní povinnost poskytnout zasaženým osobám (nájemcům) účinnou pomoc. Zadruhé proto, že pronajímatelům omezuje vlastnické právo bez náhrady. To jsou povinnosti, které vyplývají z Listiny práv a svobod a jsou pro stát naprosto závazné,“ připomíná senátor Tomáš Czernin.

Stížnost se podle něj snaží chránit nájemníky, kterým by stát měl pomoci přímo, například konkrétní dávkou nebo garancí dlužného nájemného. Chrání i pronajímatele, kteří by bez náhrady byli uvrženi do finančních problémů. A v neposlední řadě chrání také stát před smrští oprávněných žalob ze strany pronajímatelů.

Senátoři se v návrhu výroku zasazují o odklad zrušení až k 31. 12. 2020. „Navrhujeme, aby soud konstatoval protiústavnost k 31. 12. 2020 tak, aby vláda měla prostor protiústavní stav napravit způsobem, kdy by nebyla dotčena ústavou garantovaná práva skupiny obyvatel. Jsem přesvědčena, že ani nouzový stav neopravňuje vládu a Parlament k tomu, aby schvalovaly protiústavní zákony,“ objasnila autorka ústavní stížnosti JUDr. Hana Kordová Marvanová, která je právním zástupcem senátorů v dané kauze.

„Chci poděkovat všem senátorkám a senátorům, kteří se postavili za dodržování ústavních práv a připojili svůj podpis pod tuto stížnost. Zároveň věřím, že argumentace doktorky Marvanové je dostatečně přesvědčivá na to, aby Ústavní soud návrhu vyhověl. Jsou situace, kdy prostě není možné mlčet,“ konstatuje Milan Krček, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů.

Podle Tomáše Czernina je ústavní stížnost poslední instrument, který může zabránit spuštění nespravedlivého řetězového efektu, a způsob, jak zajistit ústavnost zákonů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]