Odměny pro zdravotníky kvůli koronaviru? Babišova typická PR akce

Pixabay/fernandozhiminaicela

Koronavirus, ilustrační foto | FOTO: Pixabay/fernandozhiminaicela

Příspěvek (tzv. mimořádné odměny), který se vláda rozhodla rozdat zdravotníkům za jejich mimořádné nasazení během první vlny šíření nemoci COVID-19, svým kolegům z celého srdce přeji, ale nemohu opomenout několik připomínek. Na základě níže uvedeného se domnívám, že se opět nejedná o nic jiného než o pro hnutí ANO tak typickou a všemocnou PR akci.

Zdravotníci (lékaři, sestry, fyzioterapeuti, záchranáři, sanitáři, laboranti atd., atp.) jsou systematicky okrádáni celých dlouhých 30 let kvůli pokřivenému prostředí, kdy musí plošně porušovat zákoník práce, aby udrželi naše zdravotnictví v základním chodu. Aby tomu tak mohlo být, vymýšlejí se nejrůznější právnické kličky, které však často vedou k tomu, že zdravotníci nejenom že pracují víc, než se ze zákona smí, ale také za to dostávají (zcela paradoxně) zaplaceno méně, než by si zasloužili. O tabulkových platech zdravotníků (obzvlášť lékařů po atestaci, kdy vám stoupne nekonečným a pro laiky dost těžko představitelným způsobem odpovědnost) ani nemluvě. 

Pavel Hofman

Mnohem více bych uvítal, kdyby současná vládní garnitura přišla s řešením této dlouhodobě trvající palčivé a (zdůrazňuji) nezákonné situace. Pokud jde o koronakrizi, tak zdravotníci zkrátka a dobře dělali svoji práci jako vždycky. Jen jim tentokrát zaměstnavatel (v celé řadě případů stát) nedokázal zajistit patřičnou ochranu a bezpečnost pracovního prostředí, neboť zcela selhal v zajištění adekvátních ochranných pomůcek. Nutno dodat, že soukromí zaměstnavatelé toto zajistit také nemohli, protože jim to ministerstvo zdravotnictví znemožnilo a protože vládu nechala zpráva BIS o skupování našeho trhu pomůcek čínskými agenty zcela chladnou. 

Zároveň je alarmující úroveň hyenismu, kdy se medikům uložila pracovní povinnost a byli do tohoto prostředí vysláni, a zároveň se jim ze strany vlády žádné odměny nedostalo. Podle (nejen) mně dostupných informací také často pracovali zcela bez adekvátních ochranných pomůcek a stejně jako jejich starší kolegové se o tom bojí mluvit. Na druhou stranu je to možná dobře, protože si naši medici uvědomí, že tady je žádná růžová budoucnost nečeká. Zde je čeká velmi chabý postgraduální trénink, hození do vody, tuna papírování, přeplněné čekárny nepříjemných a nezřídka i agresivních pacientů, nesmírně komplikovaný a (poctivě) zcela nezvládnutelný způsob atestační přípravy, cca 250 hodin práce každý měsíc a plat při troše štěstí 300 korun čistého na hodinu. 

Pan ministr se nedávno nechal v jedné nejmenované celostátní televizi slyšet, že si musíme nové lékaře vychovat. Jak nešťastně a komicky tato jeho slova v kontextu výše zmíněné reality působí. Když k tomu připočteme fakt, že se současná vláda ze svých selhání z doby počátku koronakrize nepoučila a toho času naprosto selhává při řešení propukajícího ohniska nákazy v Karviné, musí nám být jasné, že s touhle partičkou nám líp opravdu nebude. Doufám, že až budeme mít virus kompletně za sebou, tak budeme mít za sebou i tuhle vládu, která ve skutečnosti na všechny kašle. Kašle na seniory, na živnostníky, na horníky, na zdravotníky, na mediky, na mladé lidi s dětmi a na naši budoucnost obecně. S touhle vládou nám líp nikdy nebude. 

Autor je lékař a člen TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner