Íránské úřady se rozhodly zakázat filmový festival, a to z důvodu, že na svých reklamních plakátech vyvěsil „odhalenou“ ženu bez hidžábu. Tlak na nošení pokrývek hlavy a krku se ze strany vlády stupňuje a stejně tak stále více sílí odmítání tohoto zákona ze strany žen.
Íránská asociace krátkých filmů měla v září pořádat 13. ročník Festivalu krátkých filmů. Ten představila mimo jiné prostřednictvím plakátu s íránskou herečkou Susan Taslimi ve filmu „The Death of Yazdguerd“ z roku 1982.
„Ministr kultury osobně vydal příkaz zakázat 13. ročník filmového festivalu ISFA poté, co byla na jeho plakátu v rozporu se zákonem použita fotografie ženy bez hidžábu,“ uvedla státní tisková agentura IRNA.
Ženy musí hidžáb zakrývající hlavu a krk nosit v Íránu povinně od roku 1983. Toto nařízení přišlo krátce po islámské revoluci v roce 1979, ale v dnešní době je čím dál tím více a silněji kritizováno a odmítáno. Od loňského podzimu dochází v zemi k masovým protestům, kterými ženy vyzývají vládu k ukončení této povinnosti.
Protesty vyvolalo v září loňského roku dlouhodobé opovržení íránských žen tímto islámským kodexem oblékání, a hlavně smrt 22leté íránské Kurdky Mahsy Aminiové. Ta byla mravnostní policií zatčena právě z důvodu, že údajně kodex nedodržovala. Svědci uvedli, že byla ve vazbě bita, ale úřady nevhodné zacházení popřely. Namísto toho uvedly, že příčinou její smrti bylo „náhlé selhání srdce“.
Za uplynulé měsíce byly v důsledku protestů a násilných zásahů bezpečnostních složek zadrženy nebo zabity desítky lidí. Necelá desítka demonstrantů byla popravena a další byli k smrti odsouzeni.
Šéf íránské národní policie Ahmad Reza Radan v dubnu oznámil spuštění „chytrého“ programu, v jehož rámci budou využívány sledovací kamery k identifikaci žen, které si na veřejnosti navzdory hrozícím pokutám nebo dokonce vězení nezakrývají vlasy nebo nosí volné oblečení. Tento program má trasovat i automobily, ve kterých budou cestovat ženy bez hidžábu.
Varoval, že ty, které budou přistiženy při porušování zákona o hidžábu dvakrát, budou pokutovány nebo zatčeny nebo jim bude zabaven automobil. Jeho oznámení vyvolalo na sociálních sítích posměšné reakce a ženy začaly zveřejňovat své „odhalené“ fotografie a videa z veřejných prostranstvích po celé zemi.
Policie pak začátkem července znovu informovala o obnovení a posílení hlídek, které mají zachycovat rostoucí počet žen, jež zákon o hidžábech ignorují. Zvýšená pozornost zatím vedla k zatčení prominentní herečky Afsaneh Bayeganové, které byl za nenošení pokrývky hlavy na veřejnosti udělen podmíněný dvouletý trest vězení a byly ji nařízeny pravidelné návštěvy psychologického centra „k léčbě duševní poruchy související s antirodinnou osobností“.
Agentura AFP s odvoláním na server Mizan Online také informovala o tom, že byla přijata právní opatření proti společnosti Digikala, která zprostředkovává online nakupování. Jejich modelky totiž na platformě vystupují nezakryté.