Odplata přijde, řekl šéf bezpečnostní služby. Ukrajinci už vědí, kdo se dopustil válečného zločinu v Dnipru

Hasiči zasahují po ruském útoku v Dnipru (The State Emergency Service of Ukraine, se souhlasem)

Hasiči zasahují po ruském útoku v Dnipru | FOTO: The State Emergency Service of Ukraine, se souhlasem

Bezpečnostní služba Ukrajiny zveřejnila údaje o příslušnících ruské okupační armády, kteří se podíleli na útoku na civilní cíle v Dnipru, při kterých po zásahu obytného domu zahynulo nejméně 40 lidí a dalších 75 bylo zraněno.

„Každý válečný zločin Rusů má svého konkrétního pachatele. Bezpečnostní služba zjistí a zveřejní údaje o všech podle jména, aby žádný vrah neunikl trestu. Nechť všichni, kteří jsou zapojeni do takových zločinů, pak každou minutu čekají na odplatu. A ta určitě přijde. Zvláštní služba již shromáždila obrovské množství důkazů pro mezinárodní soudy a rozšiřuje je a doplňuje každý den války,“ prohlásil Vasyl Maljuk, šéf bezpečnostní služby Ukrajiny.

Následky ruského útoku v Dnipru. Zasažený obytný dům (Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil, se souhlasem)

Generální prokurátor Andrej Kostin potvrdil, že se ukrajinské straně podařilo spolehlivě zjistit, kdo přesně vydal rozkaz zničit obytný dům v Dnipru. Dodal, že totožnou raketu Ch-22, kterou okupanti zasáhli výškovou budovu v Dnipru, použili také k úderu na obchodní centrum v Kremenčuku či obytnou budovu v Serhijivce v Oděské oblasti. Stejně jako v Serhijivce a Kremenčuku není v blízkosti místa úderu v Dnipru jediný vojenský objekt a město samo se nachází daleko od frontové linie.

„Agresorská země cíleně ničí ukrajinský lid,“ řekl Kostin a dodal, že raketa je prakticky hypersonická, a tudíž velmi obtížně sledovatelná.

Podle tiskové služby ukrajinské rozvědky bylo v pondělí zahájeno trestní řízení podle čl. 438 trestního zákoníku Ukrajiny, tedy porušení zákonů a zvyklostí války. Podle předběžných údajů bylo do raketového útoku zapojeno několik vojenských pracovníků teroristické země, včetně Olega Jevgeněviče Timošina, velitele 52. pluku těžkého bombardovacího letectva, Alexeje Sergejeviče Ivaněnka, velitele leteckého oddílu 52. těžkého bombardovacího leteckého pluku, Dmitirje Golenkova, náčelníka štábu letecké letky letecké skupiny, Denise Anatoljeviče Grigorijeva, navigátora 52. těžkého bombardovacího leteckého pluku, Dinara Nazyrova, navigátora 52. těžkého bombardovacího leteckého pluku, a Jevgenije Pocelujeva, leteckého zbrojního inženýra 52. těžkého bombardovacího leteckého pluku.

„Po provedení příslušných prověrek bude útočníkům sděleno podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu na Ukrajině. Probíhají naléhavé vyšetřovací a operativní akce, aby byli všichni pachatelé postaveni před soud,“ dodala tajná služba.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články