Odpoledne na dobrý film, večer na Tři sestry? Ve Slavonicích není problém

Eric Drooker

Filmový festival nemusí být pouze označení nóbl akce, na které se předhání známí i neznámí herci v tom, kdo má dražší outfit. Na Slavonice Fest vám stačí, když si vezmete kraťasy a tričko a můžete si být jisti, že nikdo nebude ohrnovat nos. Festival, který založil a šéfuje mu režisér a producent Ondřej Trojan si totiž na nic nehraje. Pouze hraje. Filmy a hudbu.

Již pátý ročník Slavonice Festu právě probíhá v jihočeském městečku poblíž Jindřichova Hradce a ještě tři dny bude svým návštěvníkům nabízet pestrou směsici filmů a hudby. Režisér, jehož Želary zná většina českých diváků, vytvořil festival, který se zdaleka nepodobá ničemu, co by filmoví fandové u nás znali.

Místo VIP zón a multiplexů se ve Slavonicích připravte na přátelskou atmosféru a promítání v netradičních prostorách, jako jsou třeba tělocvičny, nebo stodoly. „Jsem rád, že lidé mají možnost a prostor si o filmech povídat i potom, co opustí kino,“ říká Ondřej Trojan, který se snažil vytvořit festival, jehož návštěvníci mají při volbě „toho svého“ filmu velký tematický výběr. „Třeba se tak diváci dostanou i na projekce, kam by jinak nešli. Máme tu třeba pět dokumentů z festivalu Jeden svět,“ připomněl Trojan pro FORUM 24.

Pětidenní festival začal ve středu promítáním filmu Vlasy, na nějž se většina diváků oblékla ve stylu hippie a dokonale tak dotvořila atmosféru legendárního Formanova filmu. Mezi přítomnými bylo vidět třeba i Lukáše Pavláska s přítelkyní Denisou, Miroslavu Němcovou s manželem, Jiřího Macháčka, Miroslava Táborského s rodinou, nebo bratra Ondřeje Trojana Ivana s manželkou Klárou.

Jak je ovšem pro Slavonice Fest příznačné, nikdo se nechoval jako hvězda a často byly tyto výrazné osobnosti vidět v družném hovoru s návštěvníky festivalu. A v tom právě spočívá úspěch vysněné akce režiséra nového českého filmu Toman, jehož předpremiéru také mohli návštěvníci ve Slavonicích vidět. Jakkoliv byl ovšem začátek festivalu plný zajímavých zážitků, ani víkendová návštěva nikoho nezklame.

Vždyť v pátek večer se v kulturním domě představí Tři sestry, které tam v sobotu vystřídá Aneta Langerová. A co dělat, než ve 21 hodin koncerty začnou? Třeba si zajít na filmy Tři billboardy kousek za Ebbingem, Ztratili jsme Stalina, Město duchů, Prezident Blaník, nebo klasiku Rocky Horror Picture Show nebo Život a smrt Petera Sellerse. Nudit se rozhodně nebude nikdo. Celý program najdete ZDE.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]