Odporné chování k novinářům nastavil Zeman. Má však učenlivé žáky

Prezident Zeman vtipkující o zabíjení novinářů (ČTK)

Prezident Zeman vtipkující o zabíjení novinářů | FOTO: ČTK

Už od chvíle, co existuje politika a noviny, se čas od času stává, že se nějaký politik na nějakého novináře rozlítí. Obvykle když si o sobě přečte něco nelichotivého.

Úpadek nastolil Zeman

Před nástupem Miloše Zemana do funkce hlavy státu ale nebylo myslitelné, aby prezident novinářům vulgárně nadával a opakovaně veřejně hovořil o potřebě jejich likvidace či vyhubení. Svou osobní (ne)svatou válku proti novinářům zahájil hned při prvním inauguračním projevu a při druhém v ní zdárně pokračoval.

Na schůzce s ruským prezidentem Putinem se mu svěřil se svým názorem, že novinářů je příliš mnoho, a že by se tudíž měli likvidovat. To bylo asi trochu moc i na Vladimira Vladimiroviče, v jehož zemi sice novináři skutečně mizí a jsou vražděni, ale hovor o provaze v oběšencově domě mu přece jen vhodný nepřipadal.

Koncem srpna 2018 Miloš Zeman oznámil, že čeští novináři jsou na úrovni blbouna nejapného. Který podle něj žil na Madagaskaru. Ale pan prezident zjevně smí plácat cokoli, klidně si plést nejen Mauricius s Madagaskarem, ale i chování státníka s řečmi opilce v zaplivané putyce. Jen proto mohl pokračovat slovy, že zatímco blbouna nejapného se vyhubit podařilo, u českých novinářů se to zatím bohužel nepovedlo. Nutno připomenout, že takto „vtipkoval“ zhruba půl roku po skutečné likvidaci, po brutální vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka.

V pořadu „Týden s prezidentem“ vysílaném na zadlužené TV Barrandov Jaromíra Soukupa několikrát prohlásil, že novináři jsou žumpa. Hyeny. Presstituti. Tímhle vším dal občanům téhle země jasně na srozuměnou, že takto je to správně, toto se může. Je to o to odpornější, že – jak dobře ví – jeho slova doléhají do všech končin společnosti, kde nacházejí mnohdy velikou odezvu.

Nejsou to však jen anonymní účty na sociálních sítích, které prezidentovy nadávky snaživě opakují, ani pologramotní spoluobčané, kteří se ochotně dali přesvědčit, že být novinářem je tím nejhanebnějším povoláním, jaké si kdo umí představit. Na Zemanovu otřesnou rétoriku zdatně navazují i další.

O premiéru Babišovi, který se na novináře ČT rozkřikuje s nadávkami do „zkorumpované pakáže“ nemluvě. Špatní jsou podle něj všichni, kteří informují o jeho kauzách. Novináři z holdingu, kteří je kamuflují a zamlčují, žádná pakáž, natožpak zkorumpovaná nejsou, to dá rozum. Miloš Zeman zkrátka rozdmýchal nenávist k jedné profesní skupině a dal jasně najevo, jak je třeba se k novinářům chovat.

Snaživý žáček Ovčáček

A kdo jiný by měl v nastoleném trendu svého zaměstnavatele pokračovat než prezidentův fanatický fámulus Jiří Ovčáček. Hysterčení plné nadávek na Twitteru, kterým je už dávno proslulý, jej ale asi už plně neuspokojuje, a tak se rozhodl, že k pracovní náplni hradního mluvčího čili ředitele Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky, odpovědi na dotazy tisku už nepatří. Ty je nově nutno odmítat a tazatele navrch častovat vulgarismy.

Aktuálně se o tom přesvědčil novinář Radek Nohl. Server Seznam Zprávy totiž narazil na informaci, že k případu bývalého radního Svatopluka Bartíka, který před časem psal o údajné Zemanově rakovině, byl přizván soudní znalec. Konkrétně prof. MUDr. Pavel Šlampa. Ten, jak podle Seznamu stojí ve znaleckém posudku, doporučil, aby prezident podstoupil vyšetření, které by onkologické onemocnění potvrdilo, nebo vyvrátilo.

Na zcela věcný, slušný a naprosto legitimní dotaz, zda je to pravda, Ovčáček zareagoval nejprve nesmyslnými řečmi o „překrucování dezinformací“, což posléze završil prohlášením „Je mi z vás na blití.“ Odpověď na otázku neposkytl.

A lépe se nevedlo ani našemu listu FORUM 24. Také náš deník zajímalo, jestli soudní znalec příslušné lékařské vyšetření skutečně doporučil, a pakliže ano, zda bylo jeho doporučení vyslyšeno. Ani redaktorka Johana Hovorková se ovšem nedočkala smysluplné odpovědi. Tentokrát se to sice obešlo bez „blití“, ale zato se dozvěděla, že „pan Nohl šíří dezinformaci v kremelském stylu“ a na dezinformace že pan mluvčí nehodlá reagovat.

Snaha dobrat se pravdivých informací – tedy zda je zmíněné doporučení znalce skutečně součástí spisu a zda, pokud tomu tak je, vyšetření proběhlo – je tedy podle Ovčáčka dezinformací. A ještě k tomu kremelskou. Říká autor článků s titulky jako Vojtěch Filip jedná vždy férově, Podejme ruku antikapitalistickým hnutím nebo Jak dlouho bude Svobodná Evropa ohrožovat centrum Prahy? sesmolených pro komunistické Haló noviny. Tak to dává smysl. Asi tak jako to, že tiskový mluvčí nebude odpovídat tisku.

Hulvát Okamura

Takzvaní slušní Češi a příznivci největšího českého „vlastence“ Tomia Okamury mají stále plná ústa řečí o neslučitelné kultuře migrantů a rádi plamenně hovoří o obraně našich českých žen před nebezpečím islámu, kde ženy podle nich nemají žádnou cenu a jsou nepřípustně ponižovány. Pokud jde ale o předsedu SPD a tou ženou je novinářka, možná dojdou k závěru, že v tom případě je přisprostlé, šovinistické, sexistické a veskrze odpudivé chování k dámě v naprostém pořádku. Ani Tomio Okamura totiž nemohl zůstat pozadu, a když je teď tedy hnusné chování k novinářům normou „posvěcenou“ z nejvyšších míst, musel také přijít se svou troškou.

Ivana Svobodová, novinářka z Respektu, podle vyjádření ve svém časopisu, nestačila říct nic víc než: „Pane Okamuro, mohu se vás něco zeptat?“ Načež pan předseda SPD otevřel septik a nechal splašky bez zábran vyhrnout ven.

Z vás je mi na zvracení, vy jedna zoufalkyně,“ oznámil novinářce. „Vy se vždycky ráno doma vyzvracejte a možná najdete nějakýho pořádnýho chlapa.“

Obsesi blitím a zvracením, ať už svým vlastním, nebo doporučovaným jiným, by asi dokázal vysvětlit psycholog. Poněkud nevolno se však z nechutných manýrů politiků a jejich poskoků nejspíš musí udělat kdekomu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]