Odpovědná politika, mír, demokracie a uchování hodnot. To přejí politici České republice do dalších 30 let

Prezident Václav Havel krátce po inauguraci prezidentem České republiky v roce 1993 (Velvyslanectví České Republiky v Bruselu / se souhlasem)

Prezident Václav Havel krátce po inauguraci prezidentem České republiky v roce 1993 | FOTO: Velvyslanectví České Republiky v Bruselu / se souhlasem

Na začátku nového roku Česká republika oslaví 30 let od svého vzniku, kdy došlo po 74 letech, dvou měsících a třech dnech k zániku Československa, tehdy pod názvem Česká a Slovenská Federativní Republika. K rozdělení ČSFR došlo na základě usnesení federálního shromáždění o rozdělení federativní republiky na dva samostatné státy – Českou a Slovenskou republiku. Deník FORUM 24 přináší svým čtenářům v předvečer výročí této události anketu mezi předními českými politiky. Co přejí České republice do dalších 30 let?

Například předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) České republice přeje zejména mír, který podle ní není tak samozřejmý, jak by se mohlo ještě před rokem zdát. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zmiňuje ve své odpovědi demokracii, která není nikdy zaručená. Předseda horní komory parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) by si přál, aby si Česká republika v měnícím se světě dokázala uchovat hodnoty. A ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zase mluví o tom, že by se nemělo zapomínat na ideály, na nichž vzniklo svobodné Československo v roce 1918.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Vít Rakušan (STAN), ministr vnitra a místopředseda vlády

Když po dekádách demokracie řeknu: demokracii, může to znít zvláště. Jenže demokracie, stejně jako není nikdy dokonalá, není taky nikdy zaručená. Takže přeji České republice demokracii, a to demokracii odolnou, tedy založenou na pluralitní, ale soudržné, sousedsky pospolité, solidární společnosti. Společnosti vzdělané, která se nebojí budoucnosti a změn, ale iniciativně se na ně připravuje. A společnosti zdravě sebevědomé.

A když jsme u toho sebevědomí – přeji našemu státu také to, abychom definitivně skoncovali s mýtem malé země. Každá země je tak velká, jak velké má ideje, cíle a schopnosti ty ideje a cíle prosazovat. Je to tedy jen na nás.

Jana Černochová (ODS), ministryně obrany

Česká republika by za 30 let měla být hrdým svobodným státem a spolehlivým spojencem, jako je nyní. Neměla by zapomínat na ideály, na nichž vzniklo svobodné Československo v roce 1918 a které jsou i základem samostatné České republiky, ani na hrdiny, kteří bojovali za svobodu. Protože kdo nezná svou minulost, je odsouzen si ji prožít znovu. Uplynulých 30 let bylo přes všechny přešlapy nejúspěšnějším a nejbezpečnějším obdobím v naší historii a přeji nám všem, aby tento vývoj pokračoval.

Martin Baxa (ODS), ministr kultury

České republice bych do dalších let popřál moudrost, rozvahu, nadhled, velkorysost, kulturu, která spojuje a rozvíjí v lidech to dobré, vzdělání a schopnost udržet si své postavení bezpečné a rozvinuté země. Když my, občané, budeme velkorysí, předvídaví, moudří, rozvážní, vzdělaní a kulturní, bude takový i náš stát.

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předsedkyně poslanecké sněmovny

České, ale i Slovenské republice a všem jejich občanům přeji zejména mír, který zdaleka není tak samozřejmý, jak by se mohlo ještě před rokem zdát. Zároveň přeji, aby nesešli na scestí autokracie, jako vidíme v blízkém okolí. Jen v demokracii je možné rozvíjet svobodu, udržitelnou prosperitu a zaručit všem dodržování základních lidských práv.

Přála bych si, aby se lidé víc než k závisti a nenávisti uchylovali k víře v sebe samé a přáli si vzájemné úspěchy a štěstí. Čím méně nenávisti, tím šťastnější všichni budeme a tím lépe se budeme cítit v naší krásné zemi.

Agresivní Ruská federace dnes oslavuje 100. výročí vzniku genocidního Sovětského svazu (WikiMedia / CC BY-SA 3.0 / volné dílo)

Miloš Vystrčil (ODS), předseda senátu

Přeji naší zemi, aby si v měnícím se světě dokázala uchovat hodnoty a naději, se kterými byla zakládána, a byla schopná vytvářet prostor pro všechny své občany, aby mohli žít svobodný a důstojný život. Přejí jí tedy odpovědné politiky, důvěryhodné partnery na mezinárodním poli i jednotlivce, kteří dokáží myslet i na ostatní.

Pavel Fischer, senátor a kandidát na prezidenta

Řešíme stále různé krátkodobé krize – krize kůrovce, krize s očkováním a pandemií, nyní krize s energetikou, sociální a hospodářská krize. Ale neměli bychom při tom všem zapomenout na zásadní věci. Moje přání je, aby Česká republika měla solidní, reformovaný důchodový systém, aby měla moderně nastavený daňový systém, který je potřeba reformovat od základu, aby měla sociální systém, který bude lidi motivovat, aby si pomohli sami, a ve chvíli, kdy potřebují urgentní pomoc, tak aby ji dostali v plné míře. Tedy aby pomoc nebyla plošná jako nyní, ale aby mohla být adresná.

U lidí sociálně slabých, u lidí žijících ve znevýhodněných regionech stačí někdy málo, aby se tito lidé propadli do pocitu, že na ně všichni zapomněli. A pak může dojít k radikalizaci a k pocitu, že o ně nikdo nestojí. Přál bych si, aby naše země prosperovala, aby fungovala solidarita. Když společnost bude svorná, tak nás nerozhodí ani žádný bezpečnostní nebo jiný problém.

Danuše Nerudová, kandidátka na prezidenta

Přála bych České republice, aby byla zemí, která se hrdě dívá do budoucnosti. Která pečuje o svobodu, bezpečnost a demokracii, je pevně zakotvená v mezinárodním společenství a hájí své zájmy. Zemí, v níž nejsou regiony, kde lidé musí hodiny cestovat k lékaři, zemí, která investuje do vzdělání a zemí, která posiluje svou energetickou nezávislost a chrání přírodu, bez které nebude život.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), europoslanec

Česká republika je nádherná země plná velmi schopných a pracovitých lidí. K jejím narozeninám jí přeji všechno nejlepší a přeji i nám všem, kteří zde žijeme a máme ji v srdci, aby se nám dařilo a měli jsme se co nejlépe.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články