GLOSA / Hulákání, sprosté nadávky, výhrůžky, hlídkující těžkooděnci, vykázání ze soudní síně… Už obvyklé pokleslé představení bylo opět vidění u soudu, kde dezinformátoři Patrik Tušl a Tomáš Čermák, v jiných kauzách už pravomocně odsouzení, usedli opět bok po boku v soudní síni. S nimi i třetí provinilec, Zdeněk Masár. Na lavici obžalovaných se ocitli pro obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a epidemiologa Jaroslava Flegra v době covidové pandemie. „Tendleten záznam půjde na jednotky Shaef a vítězným mocnostem 2. světové války!“ řval dezinformátor Zítko na soudkyni.
Už si pomalu začínáme zvykat, že každý soud s některým z předních dezinformátorů se poslední dobou promění v jeviště plné bláznivých uřvaných zuřivých scén, útoků, hulákání, sprostot. A tak fanoušci Patrika Tušla a Tomáše Čermáka rozjeli svůj odpudivý kabaret i tentokrát, ve středu 26. července u soudu pro Prahu 8. Představení začíná.
Podvodný prodejce Pavel Zítko, „šéf“ pomateného spolku hlásajícího, že stále existuje Československo, si vzal na pomoc pána, který si říká Rudolf z rodu Vávrů, svobodná živá bytost. Zítko řve na soudkyni: „Tendleten záznam půjde na jednotky Shaef a vítězným mocnostem 2. světové války!“ Sbor složený z příznivců obžalovaných řve na chodbě. Zítko dál povykuje. Je vykázán. Řve dál na chodbě.
Na jevišti dochází ke konfliktu hlavních protagonistů. Obžalovaný a za jiné trestné činy už odsouzený Tušl žádá, aby bylo Zítkovi nakázáno mlčet. „Tušl je sr*č!“ zazní ostrá replika ze strany zítkovců.
Hlavní dějová linie se přesunuje na chodbu. Justiční stráž vyzývá dav k odchodu. Marně. Sbor zplna hrdla skanduje: „Gestapo! Gestapo!“ Ohlušující pískot. Zítko stále zuřivě křičí. „Já jsem v odporu a já vás poučuju!“ řve do tváře příslušníkovi justiční stráže, až chraptí.
A – akce! Mužům zákona došla trpělivost, někteří sboristé se ocitají na podlaze v sevření hmatů a chvatů. Zvukovou kulisu obstarává pronikavý ženský vřískot.
Tušl, který si v nápravném zařízení už teď odpykává trest za několik trestných činů, a tak sedí u soudu „v řetězech“, pořvává během vynášení rozsudku na soudkyni. „Ministr vnitra Rakušan si ponese následky, o to já osobně se postarám!“ vykřikuje. Je upozorněn, že bude-li v tom pokračovat, vyslouží si po návratu za mříže ještě i kázeňský trest. Sbor, který se mezitím přesunul jinam, opakuje dokola: „Totalita! Soud je obchodní firma! Chceme lidská práva!“
Tušl, po vynesení rozsudku odváděný justiční stráží, se otáčí a huláká, co má sil: „Do ulic! Do ulic!“ Padá opona.
Potlesk ani děkovačka se ale nekonají. Herci a jejich fanoušci si představení jistě užili, ale většina lidí neuvyklých scénám jako z panoptika hříček přírody pociťuje spíš znechucení. A ptá se, jestli si opravdu musíme zvykat na to, že obžalovaní budou hulákat na soudce, vyřvávat sprostoty a prát se s policií. Na takové divadelní kusy je totiž málokdo zvědav.
(Patrik Tušl byl odsouzen k souhrnnému trestu v délce 19 měsíců v nápravném zařízení, což znamená další čtyři měsíce navrch k tomu, co už si odpykává. Tomáš Čermák a Zdeněk Masár byli uznáni vinnými z výtržnictví. Zdeněk Masár odsouzen ke třinácti měsícům s 30měsíční zkušební dobou. U Čermáka se upouští od uložení trestu z tohoto přečinu vzhledem k tomu, že minulý týden dostal 5,5 let natvrdo.)