Česká televize zveřejnila v pořadu Otázky Václava Moravce průzkum volebního modelu agentury Kantar. Z průzkumu vyplývá, že Piráti a občanští demokraté by společně mohli porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Pirátská strana by dosáhla na 17 procent a ODS na 14,5 procenta.

Hnutí ANO během léta podle Kantaru oproti červnu posílilo a vrátilo se na třicetiprocentní podporu. Kdyby se ale nyní konaly volby, tak by přišlo o svoji parlamentní podporu, kterou mu zajišťují komunisté. KSČM by se poprvé od listopadu 1989 nedostala do poslanecké sněmovny. Do sněmovny by se však nyní nedostala ani TOP 09.

Prakticky stejně nízkou podporu jako před létem mají sociální demokraté: 6 procent. Zřejmě jim tedy neuškodila dlouhá tahanice o ministra kultury s prezidentem Zemanem.

Vládní koalice by podle průzkumu přišla o parlamentní většinu.

Se současnou politickou situací je spokojeno pouhých 27 procent respondentů, což je oproti červnu pokles. Nespokojenost se podle analytiků agentury Kantar markantně zvýšila u voličů hnutí ANO.

Fakt, že by ODS a Piráti spolu mohli porazit vládní hnutí, zmínil v televizní debatě předseda ODS Petr Fiala. Fiala také zdůraznil, že je principiálně nepřijatelné, aby země měla trestně stíhaného premiéra, ať už toto stíhání dopadne jakkoli. Veřejnost ztrácí důvěru v orgány státní moci a to je Babišova zodpovědnost.

 

Revue Forum Banner