Dnešek je prvním dnem, kdy musí plátci DPH podat kontrolní hlášení. Podle ODS se jedná o další z řady byrokratických opatření, která komplikují svobodu podnikání zejména živnostníkům a drobným podnikatelům. V těch vidí podle svých slov občanští demokraté základ prosperity naší země a proto připravili program jejich podpory zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Chtějí tak nabídnout alternativu politiky Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše.

Vláda neřeší daňové úniky velkých korporací

Základem nového plánu opoziční strany jsou jasné body. Žádné dotace, žádná byrokracie, ale nižší daně a nižší sociální odvody za zaměstnance. „Kontrolní hlášení DPH je pouze dalším z řady likvidačních útoků vládní koalice proti malým a středním podnikatelům,“ říká Petr Fiala. „Místo toho, aby vláda řešila daňové úniky u velkých korporací, neustále otravuje život těm menším. I proto symbolicky 25. února přicházíme s plánem na podporu aktivních a pracovitých lidí,“ dodává předseda ODS.

Cílem je dát lidem prostor podnikat

Jak říká, jeho strana dlouhodobě podporuje i snížení sociálního pojištění. „V Poslanecké sněmovně jsme předložili návrh na obnovení daňové slevy na manželku/manžela a děti pro OSVČ využívající daňové paušály. Nově budeme usilovat o zrušení omezení výdajových paušálů pro řemeslníky a zemědělce,“ vysvětluje Fiala plány ODS. „Cílem je omezit administrativu těchto lidí a nechat je co nejsvobodněji podnikat,“ říká.

Proti dotacím se staví i Zbyněk Stanjura a navrhuje jiné řešení. „V České republice je několik okresů postižených extrémně vysokou nezaměstnaností vzniklou útlumem těžby uhlí a těžkého průmyslu. Tyto oblasti potřebují specifický přístup,“ myslí si předseda poslaneckého klubu ODS. „Místo vládou prosazovaných dotací velkým firmám navrhujeme nižší sociální pojištění pro zaměstnavatele, kteří zaměstnávají osoby bydlící v těchto okresech. Ti by platili až o 3 procentní body nižší sociální pojištění,“ uvedl Stanjura.

[ctete-foto]46344[/ctete-foto]

Kriticky se na kontrolní hlášení DPH a elektronickou evidenci tržeb dívá i Alexandra Udženija. „Současná vláda neustále komplikuje daňový systém a ztěžuje podnikání zejména drobným živnostníkům. Jakmile bude mít ODS vládní odpovědnost, budou to právě regulace typu kontrolního hlášení DPH a elektronické evidence tržeb, které okamžitě zrušíme. Šikana podnikatelů ze strany vlády musí přestat,“ slibuje 1. místopředsedkyně ODS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora