ODS chce po Ústavním soudu, aby zrušil plánovanou cenzuru webů

Zástupci ODS varují před cenzurou internetu ze strany Andreje Babiše (ČTK)

Zástupci ODS varují před cenzurou internetu ze strany Andreje Babiše | FOTO: ČTK

Senátoři ODS chtějí Ústavnímu soudu navrhnout, aby v hazardním zákoně zrušil právo ministerstva financí nařídit blokování webových stránek. Spolupracují na tom i se Českou pirátskou stranou a iniciativou PřicházíCenzor.cz. Napadená ustanovení podle nich mimo jiné porušují právo na svobodu projevu Novinářům to dnes oznámila senátorka ODS Veronika Vrecionová.

Návrh se podle ní teprve připravuje a musí jej podat skupina nejméně 17 senátorů poté, co bude zákon o hazardních hrách otištěn ve Sbírce zákonů. Občanských demokratů je v horní komoře 14. Senátorka ale věří, že nebude problém získat hlasy i od kritiků zákona z jiných stran. „Jsem pevně přesvědčena, že to dostatečném množství dáme dohromady,“ prohlásila. Proti blokaci internetu byli například i senátoři za Stranu zelených.

Omezení prý narazí na ochranu svobody projevu

Zástupce iniciativy PřicházíCenzor.cz Marek Antoš uvedl, že podle chystaného návrhu by měla být zrušena ustanovení o blokaci nepovolených internetových her, za jejichž porušení má hrozit až milionová pokuta. Tato ustanovení „neobstojí před požadavky, které klade Listina základních práv a svobod na ochranu svobody projevu a vůbec na určitost omezujících opatření“.

Obecnost ustanovení prý podle kritiků umožní ministerstvu cenzurovat internet. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tyto výtky odmítal. Bez blokování webů s nelegálním hazardem by se prý zákona stal neúčinným, neboť každá druhá sázka na internetu je prý nelegální.

Opačný postoj zastává předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Kontrola internetu jako taková, a převážně v rukou politiků, je špatná,“ prohlásil. Zmínil to, že pod petici Internet bez cenzury se podepsalo 20.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]