ODS chce učit vládu šetřit. Úspory by se dotkly i agroholdingů

ODS (FORUM 24)

ODS | FOTO: FORUM 24

Sněmovna se bude zabývat schvalováním státního rozpočtu v druhém čtení. Vládní většina podpořená komunisty sice disponuje dostatkem hlasů pro jeho schválení, ale kritika opozice neustává. Kabinetu vytýká především vysoký deficit 40 miliard korun. Zástupci ODS nyní připravili pozměňovací návrhy s úsporami ve výši 46 miliard korun.

„Naše návrhy ukazují paní ministryni financí i panu premiérovi, že by se ten rozpočet dal sestavit nejenom vyrovnaný, ale i přebytkový. Přitom by nedošlo k žádným dramatickým škrtům, ani k tomu, že by lidem na něco chyběly peníze,“ sdělil novinářům na středeční tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

Mezi navrhovanými úsporami je tedy například snížení dotačních titulů pro agropotravinářský komplex za 4,85 miliardy korun. „Velké holdingy tyto dotace nepotřebují,“ dodal Fiala.

„Žijeme v paradoxní situaci, kdy malí podnikatelé, živnostníci platí dotace velkým korporacím. Pokud by měly být dotace, tak přesně naopak,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Tato opatření by se tak mohla týkat například i holdingu Agrofert, který má předseda vlády Andrej Babiš ve svěřenském fondu.

Dále by se škrty měly dotknout i slev na jízdné za 5,5 miliardy korun. „Sama vláda po roce uznává, že není schopna kontrolovat, zda se tyto výdaje vynakládají účelně,“ dodal šéf občanskodemokratických poslanců.

„Vláda se tedy nemůže vymlouval na to, že neví, kde by ty peníze vzala. Nebylo by to ani na úkor důchodců, tyto výdaje by zůstaly zachovány. V příštím roce zaplatí daňoví poplatníci na důchodovém pojištění o 17 miliard více, než se zaplatí na důchodech,“ uvedl dále Stanjura s tím, že i kdyby došlo k ještě vyššímu růstu důchodů, byly by hrazeny právě ze strany plátců daní, nikoli vlády.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Oproti tomu by občanská demokracie ráda zvyšovala výdaje například do infrastruktury, a to v celkové výši 10 miliard korun. Současná nízká investiční aktivita se dotýká podstatně i výstavby dálnic. V příštím roce by mělo být postaveno pouze 21 kilometrů nových vysokorychlostních komunikací, což je ještě méně než letos.

Ale jelikož byly schváleny v prvním čtení základní parametry rozpočtu – výše příjmů a výdajů –, navrhuje ODS tyto úspory použít na snížení státního dluhu.

Opakovaný schodek rozpočtu

Budoucí nárůst mandatorních výdajů plánuje vláda financovat i daňovým balíčkem, který nyní leží v horní komoře, kde se očekává ze strany senátorů vrácení zpět do Poslanecké sněmovny. Tento zákon obsahuje vedle zvýšení spotřební daně na alkohol a tabákové výrobky i kontroverzní zdanění technických rezerv pojišťoven.

Schodkové rozpočty tvořily navíc vlády i v předchozích letech. Již tehdy ovšem odborníci tento fakt kritizovali s tím, že by mělo během období ekonomického růstu docházet naopak k tvorbě rezerv na případné horší časy, které musí na základě zákonitostí hospodářského cyklu dříve nebo později nastat.

Samotný proces schvalování státního rozpočtu upravuje Ústava ČR. Druhé čtení nyní poskytuje poslancům  prostor právě k prosazování jednotlivých pozměňovacích návrhů. Závěrem potřebují ve třetím čtení předkladatelé získat nadpoloviční většinu hlasů, aby mohl rozpočet směřovat k podpisu hlavou státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]