ODS chce zrušením přímé volby napravit i svoji chybu

FB ODS

Zavedení přímé volby prezidenta byla chyba – chyba všech stran, které se na jejím schválení podílely. Ne proto, že vyhrál Miloš Zeman, to je jen důsledek celého problematického procesu. O chybu se jedná proto, že přímo volený prezident narušuje fungování parlamentní demokracie a uzurpuje si práva, která mu nenáleží. 

Předseda ODS Petr Fiala v článku pro deník FORUM 24 uvedl, že by se mělo začít jednat o zrušení přímé volby prezidenta republiky. Strhla se vlna reakcí, z velké části negativních. Prý jde o populismus nebo o pohrdání názoru občanů. To je ale samozřejmě nesmysl.

Přímá volba je v českém ústavním systému cizorodým prvkem. Zeman to jen dobře ilustruje proto, že jeho nehorázné chování, ignorance k povinnostem prezidenta a snaha napínat ústavní zvyklosti, jak jen to jde, odkryla veškeré potíže v jejich plné nahotě. A navíc proti němu stojí slabý premiér Andrej Babiš, který není schopen určovat mantinely a podat kompetenční žalobu, protože má z Pražského hradu, svého údajného spojence, strach.

Přímá volba prezidenta vede k několika negativním věcem. Tím nejdůležitějším je absurdní rozdělení společnosti (ale ano, i to je ovlivněno způsobem, jakým Zeman vedl předvolební kampaň, tedy zejména za používání lží, manipulací a vyvolávání strachu a nenávisti). Lidé jsou ovšem zbytečně postaveni před volbu buď – anebo. Stejně jako většina prvků přímé demokracie, a to včetně referend, nutí společnost do černobílého vidění světa. V poměrném systému se ale přesně tento aspekt potlačuje možnostmi různých odstínů šedé.

Dále je tu spojencům hlavy státu podsouván naprosto falešný agrument – více hlasů ve volbách prý znamená větší legitimitu. To není pravda, protože úplně každý zvolený zákonodárce nebo jakýkoli další zástupce občanů, má legitimitu úplně stejnou. Zdravá demokracie nehraje na sílu.

A konečně je to právě přímá volba, tento pro Českou republiku zbytečný nástroj, prostě a jednoduše znevýhodňuje kvalitní, případně ne tolik mediálně zajímavé kandidáty. Protože vyhraje ten, kdo ostatní překřičí. A to je škoda. Názor ODS si proto zaslouží podporu každého, kdo chce, aby naše země měla zdravou parlamentní demokracii, ve které funguje zastupitelský systém.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner