ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily vlastní expertní anticovid tým

Petr Fiala (Občanská demokratická strana / se svolením autora)

Petr Fiala | FOTO: Občanská demokratická strana / se svolením autora

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily společně tzv. anticovid tým, který bude po konzultacích s odborníky předkládat vlastní návrhy postupu při epidemii. Představitelé stran to dnes uvedli v Poslanecké sněmovně. Zároveň vznesli požadavky na kroky, které by podle nich měla vláda splnit, pokud chce dál využívat ke zvládání epidemie covidu-19 nouzový stav.

Předseda ODS Petr Fiala řekl, že podmínky nemůže vláda ignorovat, pokud bude žádat další prodloužení nouzového stavu.

Eric Drooker

“My chceme, aby o nich s námi vláda jednala kvůli občanům a důvěře občanů,” uvedl. Strany žádají například otevření malých obchodů a provozoven poskytovatelů služeb za stejných podmínek, za kterých fungují supermarkety.

Navrhují také zrušit zákaz nedělního prodeje či přehodnotit pravidlo o tom, že v obchodech smí být jen jeden zákazník na každých 15 metrů čtverečních plochy. ODS je pro co nejkratší trvání nouzového stavu po 20. listopadu. Lidovci a TOP 09 připouštějí čtrnáctidenní prodloužení. “Všichni jsme ale přesvědčeni, že to období má být krátké a vláda se má zodpovídat sněmovně co nejdříve,” uvedl Fiala.

Vlastimil Válek okomentoval nouzový stav na Twitteru. „Co se musí stát, aby tady už nemusel být nouzový stav? K jaké změně musí dojít a za jakých podmínek už stav nouze nebude potřeba? Na tohle pořád nemáme odpověď, ale já se na to budu ptát stále dokola, dokud vláda jasně neodpoví,“ napsal. V komentářích pak dodal, že „pokud jsou míněna vážně pravidla MZ a tedy i PES, pak nouzový stav skončí, když bude mít imunitu asi 70 % obyvatel (tj 60 % bude očkovaných), nebo virus zmizí (=zázrak) nebo zmutuje v neškodnou formu.“

Protiepidemický systém PES by pak podle ODS, KDU-ČSL a TOP 09 měl obsahovat vedle stupňů jedna až pět i režim pro úroveň nula. “Navíc stupně jedna až pět požadují nouzový stav, což považujeme za nešťastné,” uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Alespoň první stupeň by se měl bez stavu nouze obejít, míní. “Nemůžeme si na nouzový stav zvyknout, jako by byl něco samozřejmého,” dodala.

TOP 09 bude reprezentovat místopředseda strany Lukáš Otys a poslanci Vlastimil Válek a Dominik Feri. „Ministerstvo zdravotnictví zjevně zapomnělo koupit doménu tabulkapes.cz, takže jsem ji z opatrnosti koupil. Pokud se mi někdo z vlády ozve, rád ji zdarma převedu a mohou tam dát alespoň přesměrování,“ napsal Feri na Twitter.

ODS budou v týmu zastupovat poslanci Bohuslav Svoboda, Martin Kupka a Martin Baxa, který také kritizoval situaci na Twitteru. „Některé slovní obraty by si Babišova vláda už měla vysloveně zakázat – třeba “chceme zlepšit komunikaci”. Tolikrát vyzdvihovaný PES totiž nepřežil první atak vicepremiéra Havlíčka, tentokrat s rychlozměnou otevírací doby a počtem lidí v obchodech,“ okomentoval.

Za lidovce budou členy senátor Lumír Kantor a poslanci Vít Kaňkovský a Marek Výborný. Se stanovisky, jak dál postupovat při zvládání epidemie, by měla skupina vystupovat zhruba jednou týdně.

Jako odborníci budou týmu pomáhat například Vladimír Komárek z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Michal Holub z infekční kliniky z Ústřední vojenské nemocnice. Další experti skupinu doplní například pro doporučení v ekonomické oblasti a ostatních odvětvích, dodala Adamová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články