ODS měla bez Klause juniora padnout na dno. A ona se místo toho zvedá

Václav Klaus mladší (repro ČT)

Václav Klaus mladší | FOTO: repro ČT

Rozhodnutí občanských demokratů zbavit se Václava Klause mladšího se ukázalo jako správný krok. I přesto, že některá média a jeho sympatizanti na sociálních sítích předpovídali této straně obrovskou ztrátu hlasů, měla ODS v eurovolbách nejlepší výsledek od nesmyslného zátahu na Úřadu vlády v roce 2013.

Ze svých řad měla ODS vyloučit Václava Klause juniora očividně už dávno. Je zřejmé, že přítomnost extremisticky vystupujícího politika řadu středopravicových voličů odpuzovala.

Klaus se v řadách ODS naprosto vymkl kontrole. Svým chováním a výroky neustále podrážel nohy předsedovi Petru Fialovi i celému vedení strany. Poslední kapkou pro občanské demokraty pak byl výrok v Poslanecké sněmovně, kde Klaus ml. přirovnal předpisy Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Následně pak připodobnil francouzského prezidenta Macrona k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Za tato slova se následně musel předseda Fiala omlouvat.

V březnu letošního roku se nakonec ODS odhodlala Václava Klause mladšího vyloučit. Internet po tomto dobrém rozhodnutí však okamžitě zaplavilo množství urážek a nenávistných komentářů na adresu občanských demokratů a osobních útoků na předsedu Petra Fialu. Svého syna se okamžitě začal zastávat i exprezident Klaus. Občas to vypadalo, jako by synkovi bylo deset a rozzlobený tatínek jej šel bránit do školy. Za viníka všech problémů totiž označil právě Petra Fialu. Ten podle Klause staršího totiž nedělá dost pravicovou politiku.

Otázkou však zůstává, jak si exprezident pravicovou politiku představuje. Nedávno totiž prohlásil, že svou bývalou stranu rozhodně volit nebude a její výsledek je mu lhostejný. Slovy chvály ale rozhodně nešetřil na adresu SPD Tomia Okamury. Stejně tak ho potěšil úspěch nacionalistů, jako je Salvini či Le Penová, tedy hvězd z volebních billboardů SPD. Ital a Francouzka, kteří podle Okamury chtějí Českou republiku na 1. místě.

Nakonec se tak ukázalo, kdo jsou oni zastánci Klause juniora a jeho otce. Podle komentářů na sociálních sítích členové a voliči extremistických stran. Zastánci vystoupení Česka z Evropské unie, obdivovatelé Ruska a lidé, kteří za své nenávistné výroky končí před soudem. Tedy nikdo, o koho by měla nejsilnější demokratická strana v zemi stát. Zlepšující se výsledek ODS ve volbách dokazuje, že Václav Klaus mladší občanským demokratům žádné hlasy nepřinášel, právě naopak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]