Premiér Andrej Babiš přišel s předvolebním tahákem v podobě zrušení superhrubé mzdy. Možná ani netuší, že ve sněmovně už dva roky leží totožný návrh ODS. Čeká na projednání již od 6. srpna 2018, čemuž dosud bránila vládní většina v čele s Babišovým hnutím ANO. Vláda dokonce vydala k tomuto návrhu nesouhlasné stanovisko, a nyní navrhuje sama totéž.
„Již 1. prosince loňského roku jsem nabídl premiérovi Babišovi smlouvu s podpisem, že společně zrušíme do roka a do dne superhrubou mzdu. Premiér podpis odmítl,“ uvádí předseda Petr Fiala na webu ODS. „Nyní se zrušením superhrubé mzdy přišel, jako již mnohokrát, jako se svým dobrým nápadem. Proto opakuji svou nabídku, podepsal jsem smlouvu mezi mnou a Andrejem Babišem, že do konce tohoto roku společně dosáhneme zrušení superhrubé mzdy, a smlouvu jsem odeslal premiérovi k podpisu a hlavně k naplnění.“
Předseda ODS dodal: „Aby se vše stihlo, nic nebrání tomu, abychom na nejbližší schůzi zařadili ODS připravený návrh zákona k projednání. Je totiž už hotový a pod číslem sněmovního tisku 254 čeká již od 6. 8. 2018 na projednání, kterému dosud vláda bránila.“
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura k návrhu doplnil: „Zrušení superhrubé mzdy přinese zaměstnancům s průměrným výdělkem navíc 20.808 Kč ročně. To je částka, kterou ocení každý, a rodina tak bude mít přes 40 tisíc ročně navíc. Proto jsme přesně před dvěma lety návrh zákona předložili.“
Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS přišel o 55 miliard korun, lidé by je ale do ekonomiky vrátili. Občanští demokraté nabízejí premiérovi Andreji Babišovi pomoc s prosazením opatření, sdělila dnes ČTK zástupkyně mluvčího strany Adéla Brandová.
Podle odhadů ministerstva financí by výpadek v příjmech státu činil 90 miliard korun. Šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček v úterý řekl, že jeho strana superhrubou mzdu zrušit chce, možný výpadek však považuje za příliš velký a chce řešit příjmovou stránku rozpočtu.
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík ČTK napsal, že jeho strana snížení zdanění práce podporuje, ale je nutné řešit výpadek příjmů státu i samospráv. „Když jsme navrhovali zvýšit základní daňovou slevu na poplatníka přibližně o 5000 korun, hlasovala celá vládní koalice proti s odkazem na rozpočtové dopady. Proto mě překvapuje, že nyní navrhují opatření s dopady násobně vyššími,“ dodal.
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová varovala před tím, že rozpočtový výpadek by se projevil na důchodovém účtu, což Babiš zamlčuje. Na zvýšení důchodů by podle ní mohl sehnat peníze jen zadlužením vnoučat dnešních penzistů, nebo zvýšením jiných daní. „TOP 09 prosadila zrušení superhrubé mzdy, které mělo být účinné od ledna 2015. Ruku v ruce s tím ale byla zavedena i klíčová důchodová reforma. Andrej Babiš však prosadil znovuzavedení superhrubé mzdy a zrušení důchodové reformy ještě ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Nyní přichází jen se zrušením superhrubé mzdy, ale důchodový systém za sedm let ve vládě nebyla koalice ANO a ČSSD schopná vyřešit, nebo se aspoň o návrh pokusit,“ dodala.
Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová uvedla, že Babišovy plány by byly dobrou zprávou, pokud by ale současně vláda navrhla, jak výpadek peněz nahradí. Připomněla, že třetina z něj by dopadla na obce a kraje. „To by bylo pro ně při současném výpadku příjmů téměř likvidační,“ napsala ČTK.
Dodala, že kabinet navíc chystá zvýšení důchodů či zrušení daně z nabytí nemovitosti, ale nepřišel se systémovou reformou daní a důchodů a nemá chytrý plán investic ani úspor. „Jede z kopce proti zdi. Náraz bohužel pocítí i generace budoucí, které ponesou následky nezodpovědného jednání této vlády,“ míní. Babiš se podle Kovářové rozhodl koupit si další čtyři roky vlády od svých voličů z řad seniorů a zaměstnanců, ať to stojí, co to stojí.