ODS odmítla Alexandru Udženiju ve volbě první místopředsedkyně

První místopředsedkyně  ODS Alexandra Udženija (ČTK)

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija | FOTO: ČTK

Delegáti kongresu ODS po přesvědčivém potvrzení Petra Fialy ve funkci předsedy ODS vystavili naopak červenou kartu dosavadní 1. místopředsedkyni strany Alexandře Udženiji. Získala jen 217 z 434 platných hlasů. Delegátů kongresu je 514.

Dosavadní statutární zástupkyně předsedy Petra Fialy neměla protikandidáta. Po vyhlášení výsledků pražská zastupitelka uvedla, že již nebude kandidovat a dá prostor novým lidem. Ke zvolení tak političce chyběly čtyři desítky hlasů. „Tohle patří k politickému životu, přeji nástupci, aby byl po boku Petra Fialy a ostatních tak loajální, jako jsme byla já,“ uvedla. Nyní se chce soustředit hlavně na Prahu. Fiala má dál její podporu.

Udženija je dlouholetou pražskou političkou ODS a ve svém projevu slíbila, že bude opět bojovat o podporu ODS v Praze. Představuje v ODS menšinový názorový proud, který chtěl být vstřícnější vůči vládnímu hnutí ANO a byl proti přílišnému vymezování se vůči premiérovi Babišovi. Tím tato koncepce možné budoucí spolupráce s hnutím ANO v ODS zřetelně prohrála. Udženija prezentovala jako vážnějšího soupeře ODS Českou pirátskou stranu, která prý podle ní představuje agresivní progresivismus a aktivismus. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se prý jen zviditelňuje zahraniční politikou, místo aby řešil okruh města. 

Nezvolení této političky, která stojí za komunální koalicí s hnutím ANO v druhém pražském obvodě, není dobrou zprávou pro Andreje Babiše, kterému se tím rozplývá naděje na takovou ODS, která by s ním v pozici juniorní, neboli doplňkové strany mohla spolupracovat po budoucích volbách.

Udženiji bylo vyčítáno například to, že navštívila oslavu narozenin Jaromíra Soukupa, který byl tehdy ještě velkým spojencem prezidenta Miloše Zemana. Stalo se tak navíc poté, co ODS deklarovala, že se její představitelé nebudou účastnit jeho pořadů.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]