ODS: Pokud Zeman schválí cenzuru internetu, bude to řešit Ústavní soud

Zástupci ODS varují před cenzurou internetu ze strany Andreje Babiše (ČTK)

Zástupci ODS varují před cenzurou internetu ze strany Andreje Babiše | FOTO: ČTK

Loterijní zákon, který by podle Andreje Babiše měl omezit hazard, obsahuje i paragrafy, které ministerstvu financí umožňují blokovat některé internetové stránky. Tím se podle ODS dopouští cenzury a umožňuje úředníkům Babišova ministerstva neomezeně zasahovat do publikování na některých webech. Občanští demokraté ve spolupráci s Piráty a iniciativou PřicházíCenzor.cz proto připravují návrh na zrušení těchto kontroverzních částí připravovaného zákona.

Jak tvrdí senátorka Veronika Vrecionová, jediným, kdo může zasahovat do práv vlastníků webů je pouze soud. „O blokování webů nemohou podle našeho názoru rozhodovat ministerští úředníci, ale pouze nezávislý soud. Internet vznikl jako svobodné médium a takový by měl zůstat, navzdory snahám politiků tento prostor neustále regulovat a ovládat,“ říká členka ODS.

Z tohoto důvodů vzniká podnět pro Ústavní soud. „Společně s předsedou Pirátské strany Ivanem Bartošem a Markem Antošem z iniciativy PřicházíCenzor.cz jsme začali pracovat na návrhu Ústavnímu soudu na zrušení sporných cenzurních paragrafů 82 a 84 v nedávno schváleném loterijním zákoně,“ potvrdila Vrecionová. „Tyto paragrafy dávají do rukou úředníků neomezenou moc blokovat weby, které podle nich obsahují nepovolené internetové hry,“ vysvětluje.

Ministr financí nemůže mít moc nad internetem

Zákon už čeká pouze na signaturu Miloše Zemana. Podle jeho rozhodnutí budou ODS a její partneři postupovat. „Pokud prezident republiky tento zákon podepíše, obrátíme se na Ústavní soud s žádostí, aby tyto paragrafy zrušil. Považuji za vysoce nebezpečné, aby v době, kdy ministr financí ovládá podstatnou část mediálního trhu, měl prostřednictvím svým úředníků možnost blokovat jiné weby,“ zdůvodňuje připravované kroky Vrecionová.

Babiš zamrzl v 80. letech

„Divím se panu Babišovi, že tak trval na tom, aby tyto paragrafy v loterijním zákoně zůstaly. Jen tak potvrdil, že mentálně zamrzl v osmdesátých letech, kdy byl v médiích prezentován jediný správný názor, posvěcený ÚV KSČ. To už jsme si jednou prožili a já se do této doby odmítám vracet,“ varuje před návratem do minulosti senátorka za Občanskou demokratickou stranu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články