ODS se omlouvá Sobotkovi, Babiš je prý daleko horší

Eric Drooker

Návrh státního rozpočtu je podle Občanské demokratické strany možné přepracovat tak, aby se v něm našlo víc úspor a ušetřené peníze se raději vynaložily třeba na obranu a školství. V souvislosti s rozpočtem se také Zbyněk Stanjura omluvil premiéru Sobotkovi, kterého kritizoval jako bývalého ministra financí. Andrej Babiš totiž prý předvedl, že je mnohem horším hospodářem a jeho rozpočtový návrh je paskvil.

ODS již v prvním čtení kritizovala návrh státního rozpočtu, který plýtvá penězi a rezignuje na dlouhodobější strategii. „Mysleli jsme si, že nikdo nemůže sestavit státní rozpočet hůř než Bohuslav Sobotka, když byl ministrem financí. Omlouvám se mu. To, co předvedl Andrej Babiš, je paskvil,“ řekl na dnešní tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Agrofert by Babiš takhle přivedl ke krachu

„V době hospodářského růstu rozhazuje peníze, místo toho aby investoval. Pokud by takto řídil Agrofert, brzy by zkrachoval. Také jsme slíbili vládě, že nebudeme jen kritizovat, ale najdeme konkrétní úspory. Zmíním například 10 miliard, které chce vláda vyhodit oknem, když chce přijmout tisíce nových úředníků,“ sčítá prohospodařené peníze Stanjura.

Podle opozičního politika ODS našla obrovské rezervy, které by se daly v rozpočtu najít. „Prošli jsme jednotlivé kapitoly a přicházíme s konkrétními návrhy jak uspořit až 30 miliard. Příkladem může být snížení podpory pro agropotravinářský komplex až o 1,5 miliardy nebo omezení dotačních titulů soukromým subjektům, které jsou napojeny na státní rozpočet. Tam se dá ušetřit až 10 miliard,“ zdůraznil poslanec Adolf Beznoska.

Obrana kvůli uprchlíkům potřebuje víc peněz

ODS zároveň kritizuje i fakt, že se vláda chystá některé oblasti podfinancovat. „V souvislosti s imigrační krizí čelíme bezpečnostnímu riziku. Vláda ale situaci podceňuje, když nedává dost peněz na obranu. Česká republika neplní své závazky vůči spojencům, což je v současné bezpečnostní  situaci nezodpovědné,“ upozornil předseda občanských demokratů Petr Fiala. „Proto chceme přidat obraně 2 miliardy korun. Stejně nepochopitelné je v době ekonomického růstu snížení peněz pro vysoké školy. Terciární vzdělávání je pro konkurenceschopnost naší země důležité, ministerstvo financí by mělo chybějící miliardu pro univerzity najít,“ dodal.

Brusel řeší nesmysly a nekoná

Fiala je také přesvědčen, že je nutné, aby vláda razantněji vystoupila proti přijetí uprchlických kvót a ukázala Bruselu naši suverenitu „Útoky v Paříži ukázaly, že bezpečnostní opatření nejsou dostatečná. Vyzýváme vládu, aby se připojila k iniciativě vlády Polské republiky na přehodnocení dohody EU o přerozdělení uprchlíků,“ řekl předseda ODS. „Brusel, místo aby řešil problémy, vymýšlí pod záminkou bezpečnosti nesmysly. Příkladem je snaha Evropské komise zneužít současnou situaci k celounijnímu zákazu držení poloautomatických zbraní. Jsme přesvědčeni, že platná česká legislativa bezpečnostní a právní podmínky držení těchto zbraní upravuje zcela dostatečně. Útokem na legální držitele se nesníží počet nelegálních zbraní ani bezpečnostní riziko,“ zakončil svou řeč Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]