ODS: Senát se v případě EET aktivních a pracovitých lidí nezastal

Předseda ODS Petr Fiala  (ČTK)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ČTK

Zákon o elektronické evidenci tržeb, který podle opozice v čele s ODS zlikviduje řadu drobných živnostníků, dnes po Poslanecké sněmovně podpořil i Senát. Nejen samotný šmírovací nástroj, jak EET občanští demokraté nazývají, ale také způsob jeho schválení ostře kritizuje Petr Fiala. Předseda ODS trvá na tom, že při jednání ve Sněmovně byl porušen zákon a Andrej Babiš, který sám nedokáže vysvětlit údajný podvod při čerpání dotací, by se měl zodpovídat občanům České republiky.

Je absurdní, že podnikatelské prostředí chce narovnávat Babiš

Zákon, který je pro Babiše stěžejním je podle Fialy škodlivý pro všechny lidi u nás. „Přál jsem si, aby v horní komoře Parlamentu zvítězil zdravý rozum a Senát zákon o evidenci tržeb vrátil do Poslanecké sněmovny. Není možné akceptovat způsob, jakým tento zákon vznikal. Byl porušen zákon, což nelze tolerovat,“ připomíná předseda ODS. „Samotný princip EET je navíc škodlivý jak pro drobné podnikatele a živnostníky, tak v důsledku zatíží nás všechny – zákazníky i daňové poplatníky. Je absurdní, že předkladatel chce tímto zákonem narovnávat podnikatelské prostředí, přitom sám není schopen vyvrátit podezření, že jeho vlastní firmy účelově obcházely dotační pravidla, aby získaly dotace určené pro malé a střední firmy,“ připomíná Fiala kauzu Čapí hnízdo. „Premiér musí začít situaci řešit. Jestliže Andrej Babiš problémy věrohodně nevysvětlí, budeme zvažovat hlasování o nedůvěře vlády,“ uvedl lídr opoziční strany.

[ctete-foto]50533[/ctete-foto]

Stát by měl spíše trestat podvodníky

O škodlivosti zákona je přesvědčena i senátorka Veronika Vrecionová. „Elektronická evidence tržeb poškodí všechny slušné a pracovité lidi. Znám spoustu starších lidí, kteří si přivydělávají třeba k důchodu, příjmy poctivě zdaňují, ale vůbec neumí zacházet s počítačem. Kvůli registračním pokladnám budou muset skončit,“ je si jistá. „Velkému množství z nich se ani nevyplatí za nová zařízení zaplatit, protože si vydělají jen pár korun. Ať stát trestá podvodníky! Prostředků má na to dost už nyní, nemusí otravovat poctivé lidi. Je přitom evidentní, že registrační pokladny nic dobrého nepřinesou. Andrej Babiš se inspiruje v Chorvatsku, kde systém nezlepšil výběr daní, spousta živnostníků ale musela skončit. Překvapuje mě, že ani senátoři tyto argumenty nevzali v potaz a špatný zákon podpořili,“ překvapuje Vrecionovou.

[ctete-foto]46537[/ctete-foto]

EET bere lidem svobodu

Podobný názor má i její kolega Jiří Oberfalzer. „Moc Velkého bratra stále roste. Nebude dlouho trvat, a stát si bude zjišťovat, co konkrétně nakupujeme a zakazovat například nezdravé potraviny. Elektronická evidence tržeb dobře zapadá do mozaiky socialistických návrhů, které lidem berou svobodu. Připomínám, že citlivá data budou sbírána on-line. Stát přitom nebude schopen tyto snadno zneužitelné informace ochránit při nájezdu hackerů,“ říká senátor.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]