ODS vystavila vládě vysvědčení v poločase. Jsou na něm jen jedničky a pětky

Eric Drooker

Kabinet Bohuslava Sobotky vládne dva roky a je v polovině svého funkčního období. Občanští demokraté vystavili vládě vysvědčení. Jedničky vláda dostala za šikanu aktivních a pracovitých lidí, omezování osobních svobod a narůst byrokracie. Výborně také zavádí socialismus. Kabinet podle ODS propadl z rušení zbytečných daní či zjednodušování daňového systému.

„Vláda je v poločase, už se nemůže vymlouvat na minulost, i když to stále ráda dělá. Je možné ji hodnotit, i když vlastně není moc za co. Během uplynulých dvou let vláda zavedla podivný systém, kdy premiér Sobotka tiše toleruje podporu byznysu Andreje Babiše, který na oplátku dodává hlasy pro schvalování socialistických opatření ČSSD,“ řekl předseda ODS Petr Fiala a jmenoval konkrétní příklady: zrušení zdravotnických poplatků, zrušení důchodové reformy bez alternativy, omezení výdajových paušálů, tři sazby daně z přidané hodnoty, povinné kontrolní hlášení plátců DPH, Babišova elektronická evidence tržeb, zákaz kouření, povinné reflexní vesty, povinná mateřská škola, špatný zákon o EIA, který omezil stavby silnic, či zákon umožňující kontrolovat v domácnostech, jakými palivy lidé topí.

Vláda tak podle Fialy zavádí socialismus, který v minulosti vždy selhal. Omezuje svobodu a bere peníze slušným a pracovitým lidem. Občany vystavuje nebezpečí, když účinně neřeší migrační krizi. „Vláda strká před problémy hlavu do písku a čeká, že se vyřeší samy nebo že je vyřeší někdo v Bruselu. Za vše výše uvedené si vláda nezaslouží na vysvědčení nic jiného než nedostatečnou,“ uvedl předseda ODS.

Občanští demokraté kritizují také nekompetentnost ministra dopravy Dana Ťoka (za Babišovo hnutí ANO). Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury nepohnula vládní koalice po dvou letech se soutěží na nového provozovatele mýtného systému ani o krok. Ministři z hnutí ANO opakovaně mění názory a zvolené postupy. Výsledkem a poslední kapkou bylo zrušení výběru poradenské firmy na mýtný systém, kterou ministerstvo dopravy vybralo nezákonně formou jednacího řízení bez uveřejnění.

„Odmítáme toto chaotické a amatérské řízení resortu a vyzýváme pana premiéra, aby problém mýta začal neprodleně řešit. Situace je opravdu alarmující. Hrozí, že stát příští rok žádné mýto vybírat nebude,“ řekl Stanjura. To by podle něj znamenalo obrovský výpadek v rozpočtu, na nové silnice by bylo méně peněz. „Chybu přiznává už i ministerstvo dopravy, když ve svém oficiálním materiálu tvrdí, že výběr mýta bude možné svěřit pouze společnosti Kapsch, protože výběrové řízení nelze stihnout. Příprava tendru se tedy za dva roky neposunula ani o píď. Jde o mimořádnou situaci, proto jsme svolali mimořádnou schůzi Sněmovny,“ dodal předseda poslaneckého klubu ODS.

Vysvědčení, které ODS vystavila vládě:

ODS vysvedceni_vlada_2015_16

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]