ODS výzvou ke společné kandidátce ukázala sebevědomí. Fiala je dobrý kandidát na premiéra

Youtube screenshot

Představitelé opozičních stran | FOTO: Youtube screenshot

Ano, je opravdu nutné, aby se demokratické strany spojily a udělaly vše pro to, aby byl poražen Andrej Babiš a jeho nesystémové hnutí ANO. Piráti jsou z logiky věcí příliš nalevo, tak si je na středopravé kandidátce lze představit jen těžko. Ovšem pochvala za tuto aktivitu směřuje zejména k ODS, která by v tomto uskupení byla nejsilnější: Petr Fiala takovým krokem ukazuje, že mu jde o blaho České republiky a že se přes odpor, na který jistě z mnoha míst narazí, pokusí o realistický krok. A to také dokazuje, že by byl dobrým předsedou vlády.

Osobní animozity, ega, staré spory, to všechno bude jistě hrát velkou roli. Rozhodně ale nejde o nějakou koalici „proti někomu“, opravdu jde o „koalici pro něco“, a to pro svobodu a demokracii v naší zemi. A v zápase o tyto hodnoty musí jít mnoho věcí stranou.

Díky takovému spojení stran se může stát, že napříště budeme mít premiéra, který není trestně stíhaný, není ve střetu zájmů, nevlastní a neovládá média a může nás reprezentovat ve světě bez toho, aby zastupoval v první řadě zájmy svého gigantického holdingu. Nebylo by to zajímavé a osvěžující?

Je jasné, že ODS, TOP 09, STAN i lidovce čekají dlouhá a složitá vyjednávání. Tato vyjednávání mohou mít různé závěry. Pokud ale nedojde k trapnému rozpadu těsně před volbami, jako to za STAN a KDU-ČSL předvedli Petr Gazdík a Pavel Bělohrádek, je tu reálná naděje, že hlasy demokratických voličů nebudou zahozeny a ani zbytečně umenšeny českým volebním systémem.

Každý další předvolební průzkum to dokazuje. Vrátit Českou republiku mezi sebevědomé a plně svobodné země bude možné jen díky demokratickým politickým stranám. Bez nich totiž žádná demokracie existovat nemůže. A tak nezbývá než doufat, že to budou mít všichni zúčastnění na paměti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner