ODS žádá konec ředitele Dopravního podniku. Zakázku za miliardy získala společnost PPF bez výběrového řízení

Zástupci pražské ODS: Alexandra Udženija, Ondřej Martan, Tomáš Portlík a Petr Fifka (FB ODS Praha)

Zástupci pražské ODS: Alexandra Udženija, Ondřej Martan, Tomáš Portlík a Petr Fifka | FOTO: FB ODS Praha

Na pražském zastupitelstvu to dnes opět vře. ODS požaduje konec ředitele Dopravního podniku Petra Witowského, kterého na místo dosadilo hnutí Praha sobě v čele se starostou Prahy 7 Janem Čižinským. Důvodem je výběrové řízení na kontrakt podle ODS v hodnotě 22 miliard korun, které přihrálo zakázku na dlouholetý servis vozů metra na linkách metra A a B společnosti Škoda Transportation, vlastněné skupinou PPF. Kontrakt je platný až do roku 2035. DPP tvrdí, že jde o částku 14,6 miliardy korun.

“Je zarážející, jak hnutí pana Čižinského využívá rétoriku boje proti jakýmsi starým strukturám, aby mohlo obsazovat místa v městských společnostech spřízněnými osobami. Přes ty následně realizuje mnohamiliardové zakázky bez řádných a otevřených soutěží. Jedná se o obrovský rozpor mezi jejich veřejnými prohlášeními a realitou. Je to takový podvod na vlastní voliče v přímém přenosu. Alespoň už víme, proč byl ředitel Dopravního podniku vybrán bez výběrového řízení,“ uvedl předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Že fungování DPP nebylo ideální ani v minulosti, připustil dnes i bývalý primátor za ODS Bohuslav Svoboda, který kvůli podezření z klientelismu a nevýhodných smluv prosadil výběrové řízení na nového generálního ředitele a zorganizoval audit podezřelých zakázek přes současného senátora Václava Lásku. „O to více mě současný vývoj mrzí. Vyzývám Radu hlavního města Prahy, v čele s primátorem Hřibem, aby podobné jednání netolerovali a okamžitě odvolali pana Witowského,” řekl dnes Svoboda.

Nejedná se přitom o první nejasnosti kolem pražského Dopravního podniku. Na sklonku minulého roku upozorňovala pražská ODS na výběrové řízení na nákup klimatizací do nových tramvají. I v tom případě zakázka připadla Škodě Transportation.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]