ODS žádá konec ředitele Dopravního podniku. Zakázku za miliardy získala společnost PPF bez výběrového řízení

FB ODS Praha

Zástupci pražské ODS: Alexandra Udženija, Ondřej Martan, Tomáš Portlík a Petr Fifka | FOTO: FB ODS Praha

Na pražském zastupitelstvu to dnes opět vře. ODS požaduje konec ředitele Dopravního podniku Petra Witowského, kterého na místo dosadilo hnutí Praha sobě v čele se starostou Prahy 7 Janem Čižinským. Důvodem je výběrové řízení na kontrakt podle ODS v hodnotě 22 miliard korun, které přihrálo zakázku na dlouholetý servis vozů metra na linkách metra A a B společnosti Škoda Transportation, vlastněné skupinou PPF. Kontrakt je platný až do roku 2035. DPP tvrdí, že jde o částku 14,6 miliardy korun.

“Je zarážející, jak hnutí pana Čižinského využívá rétoriku boje proti jakýmsi starým strukturám, aby mohlo obsazovat místa v městských společnostech spřízněnými osobami. Přes ty následně realizuje mnohamiliardové zakázky bez řádných a otevřených soutěží. Jedná se o obrovský rozpor mezi jejich veřejnými prohlášeními a realitou. Je to takový podvod na vlastní voliče v přímém přenosu. Alespoň už víme, proč byl ředitel Dopravního podniku vybrán bez výběrového řízení,“ uvedl předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Pavel Hofman

Že fungování DPP nebylo ideální ani v minulosti, připustil dnes i bývalý primátor za ODS Bohuslav Svoboda, který kvůli podezření z klientelismu a nevýhodných smluv prosadil výběrové řízení na nového generálního ředitele a zorganizoval audit podezřelých zakázek přes současného senátora Václava Lásku. „O to více mě současný vývoj mrzí. Vyzývám Radu hlavního města Prahy, v čele s primátorem Hřibem, aby podobné jednání netolerovali a okamžitě odvolali pana Witowského,” řekl dnes Svoboda.

Nejedná se přitom o první nejasnosti kolem pražského Dopravního podniku. Na sklonku minulého roku upozorňovala pražská ODS na výběrové řízení na nákup klimatizací do nových tramvají. I v tom případě zakázka připadla Škodě Transportation.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner