Andrej Babiš udělal při potupné výměně ministra zdravotnictví vše pro to, aby zastřel vlastní pravděpodobný podíl na prudkém nárůstu počtu nově nakažených nemocí COVID-19. Za ten v jeho podání nemůže on, který v srpnu ministru zdravotnictví zasáhl do jeho snahy vyhlásit přísná protiepidemická opatření, nýbrž opozice a média, jež na Adama Vojtěcha údajně tlačily. Ale marná snaha, jak ukazuje pohled do německých a rakouských médií, Babiš se svým překrouceným výkladem z určujícího podílu na současném vývoji nevyvinil ani při pohledu ze zahraničí.
V době, kdy Česko podle Zdravotní agentury EU vykazuje ve 14denním průměru vztaženém na počet obyvatel druhý nejvyšší nárůst počtu nově nakažených v Evropě hned po Španělsku, skončil v úřadu český ministr zdravotnictví. Německá i rakouská média referují o kritice, která se v souvislosti s tímto neutěšeným vývojem snáší na hlavu premiéra Babiše. Při popisu situace v České republice připomínají Babišovu samochválu a poukazují na jeho roli při neopodstatněném zmírnění protiepidemických opatření, jak je ministr Vojtěch původně avizoval na začátek září.
„‚Nemám se za co stydět,‘ prohlásil dotyčný politik populistické strany ANO,“ cituje německý deník Süddeutsche Zeitung z Vojtěchova rezignačního prohlášení a dodává, že Vojtěch chtěl protiepidemická opatření v reakci na rostoucí počet nově nakažených zpřísnit, ale Babiš se proti tomu postavil. „V srpnu experti ze zdravotnictví připravili plán postupného zpřísnění opatření k začátku školního roku, ministerstvo zdravotnictví také uveřejnilo příslušné nařízení. Do toho se ovšem osobně vmísil Andrej Babiš a postaral se o notné oslabení předmětných opatření,“ popisuje Süddeutsche Zeitung pravděpodobný osudový okamžik pro současnou situaci.
Babišovu intervenci do Vojtěchem připravovaného plánu v podstatě shodně popisuje i deník Die Welt. „Vojtěch chtěl opatření v minulosti zpřísnit, předseda vlády Babiš jej ale dílem zastavil,“ vrací se k situaci na konci srpna a dodává, že Česko veškerá preventivní opatření v létě odvolalo. Nadcházející vládní kroky v Česku pak zmíněný německý list naznačuje zmínkou o kladném postoji Vojtěchova nástupce Romana Prymuly k otázce vyhlášení nouzového stavu.
O Vojtěchovi jako „první politické oběti druhé vlny“ píše rakouský Kurier. Jeho odchod z ministerstva vysvětluje „dramaticky narůstajícím počtem nově nakažených coronavirem“, ale i „neshodami s předsedou vlády“. Situaci v Česku vystihuje zmínkou o „masivním nárůstu“ počtu případů nákazy a konstatuje, že kvůli němu vláda čelí stále větší kritice.
Hned vzápětí Kurier popisuje Babišův absurdní výklad ministrových pohnutek k rezignaci, k níž ho měli údajně dohnat politici a média. Kurier stejně jako ostatní připomíná Babišův srpnový zásah do Vojtěchova rozhodování. „Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo příslušné nařízení, ale Babiš osobně zasáhl. Nařízení bylo výrazně zmírněno,“ popisuje Kurier a zmiňuje vysvětlení opozice, že tak Babiš učinil ve zjevné snaze nerozladit voliče před nadcházejícími krajskými a senátními volbami.