Odtajněno. Premiér je vinen. Úředníci na 15 stránkách popsali jeho střet zájmů

Premiér Andrej Babiš  (repro ČT)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: repro ČT

„Na základě provedených důkazů a uvedeného posouzení nemá správní orgán pochybnost o tom, že obviněný je ovládající osobou uvedených mediálních společností, a proto rozhodl o jeho vině u uvedeného přestupku,“ tak zní zásadní část rozhodnutí černošického městského úřadu, který se zabýval možným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše. Řadu týdnů bylo rozhodnutí tajné. Až v pondělí dokument získal server aktuálně.cz.

Z rozhodnutí vyplývá, že se úředníci podrobně zabývali situací Andreje Babiše, obstarali řadu důkazů a padlo jasné rozhodnutí: Vinen. Babiš už za spáchaný přestupek měl zaplatit pokutu 200 tisíc korun. V případu se dále odvolal ke Krajskému úřadu Středočeského kraje, který ovládá jeho hnutí a kde po postoupení jeho případu došlo ke zvláštním personálním rošádám právě na odboru, který bude Babiše řešit.

Podstatou zjištění černošických úředníků je, že Babiš i nadále ovládá svá média a odložení do svěřenských fondů bylo jen účelovým, v podstatě formálním krokem. Ony svěřenské fondy totiž papírově ovládají dlouholetí právníci Andreje Babiše a jeho žena Monika. V rozhodnutí stojí, že Babiš může v podstatě kdykoliv své společnosti převzít zpět. Zajímavé je, že k tomu, aby právníky mohl „vyhodit“, musejí se zachovat protiprávně. Vlastní ženu pak může vyhodit kdykoliv.

Eric Drooker

„Jak bylo řízením prokázáno, uvedený přestupek byl spáchán z nedbalosti a na základě provedených důkazů osobně obviněným. Jeho následkem je porušení neslučitelnosti výkonu funkce veřejného funkcionáře a funkcí osoby s rozhodujícím vlivem v mediálních společnostech,“ stojí v rozhodnutí.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner