„Na základě provedených důkazů a uvedeného posouzení nemá správní orgán pochybnost o tom, že obviněný je ovládající osobou uvedených mediálních společností, a proto rozhodl o jeho vině u uvedeného přestupku,“ tak zní zásadní část rozhodnutí černošického městského úřadu, který se zabýval možným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše. Řadu týdnů bylo rozhodnutí tajné. Až v pondělí dokument získal server aktuálně.cz.

Z rozhodnutí vyplývá, že se úředníci podrobně zabývali situací Andreje Babiše, obstarali řadu důkazů a padlo jasné rozhodnutí: Vinen. Babiš už za spáchaný přestupek měl zaplatit pokutu 200 tisíc korun. V případu se dále odvolal ke Krajskému úřadu Středočeského kraje, který ovládá jeho hnutí a kde po postoupení jeho případu došlo ke zvláštním personálním rošádám právě na odboru, který bude Babiše řešit.

Podstatou zjištění černošických úředníků je, že Babiš i nadále ovládá svá média a odložení do svěřenských fondů bylo jen účelovým, v podstatě formálním krokem. Ony svěřenské fondy totiž papírově ovládají dlouholetí právníci Andreje Babiše a jeho žena Monika. V rozhodnutí stojí, že Babiš může v podstatě kdykoliv své společnosti převzít zpět. Zajímavé je, že k tomu, aby právníky mohl „vyhodit“, musejí se zachovat protiprávně. Vlastní ženu pak může vyhodit kdykoliv.

„Jak bylo řízením prokázáno, uvedený přestupek byl spáchán z nedbalosti a na základě provedených důkazů osobně obviněným. Jeho následkem je porušení neslučitelnosti výkonu funkce veřejného funkcionáře a funkcí osoby s rozhodujícím vlivem v mediálních společnostech,“ stojí v rozhodnutí.

 

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora