Odvolání dozorčí komise Rady ČT bylo nezákonné, soudí legislativní odbor sněmovny

Radní ČT Hana Lipovská a Lubomír Veselý (Petr Holy)

Radní ČT Hana Lipovská a Lubomír Veselý | FOTO: Petr Holy

Situace kolem nestandardního odvolání dozorčí komise Rady České televize se vyjasňuje. Legislativní odbor poslanecké sněmovny dospěl ve své analýze k závěru, že Rada ČT zmíněnou komisi zkraje listopadu odvolala nezákonně. Sněmovní legislativci se v tom shodují se stanoviskem, o něž se ve vlastní analýze opírá i senát.

Radní odvolali svůj poradní orgán, tedy dozorčí komisi, nezákonně. Dospěli k tomu legislativci sněmovny v analýze, o jejímž závěru jako první informoval týdeník Respekt, který je se zněním stanoviska seznámený. Jak Respekt upřesnil, pod předmětným dokumentem je podepsaný šéf sněmovní legislativy JUDr. Petr Kymlička.

Potíž je v tom, že členy dozorčí komise lze odvolat jen za konkrétních podmínek. Legislativci ve svém stanovisku uvádějí jejich výčet zahrnující závažné narušení důstojnosti funkce člena komise, zpochybnění nezávislosti či nestrannosti anebo ignorování schůzí po určitou dobu – což se nestalo. Radní ČT žádné důvody pro odvolání dozorčí komise neuvedli.

Dozorčí komisi rovněž není možné odvolat jako celek, nýbrž pouze jednotlivé její členy, a to jen z výše uvedených důvodů, uvádí se v analýze. Také v tom tedy Rada ČT porušila zákon.

Nyní je s ohledem na zmíněné stanovisko pravděpodobnější, že dojde na předchozí doporučení senátu, aby poslanci hlasovali o odvolání těch členů Rady ČT, kteří pro nezákonný akt hlasovali. Věc projedná volební výbor poslanecké sněmovny na své úterní schůzi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]