Odvolání Míla z vylhaných důvodů znamená ztrátu legitimity celého tendru na Dukovany, upozorňují Čeští elfové

Miloš Zeman a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) 
 (ČTK)

Miloš Zeman a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Odvolání vládního zmocněnce Jaroslava Míla z vylhaných důvodů (že nemá bezpečnostní prověrku) znamená ztrátu legitimity celého tendru v očích ostatních uchazečů, kteří to chápou jako potvrzení, že je tendr zmanipulovaný pro Rosatom. Uvádí to platforma pro boj proti cizím dezinformačním kampaním na českém internetu Čeští elfové s odvoláním na informace od svých kontaktů v bezpečnostní a energetické branži a dodávají, že kroky ministra Havlíčka to potvrzují.

Odvolání Jaroslava Míla a pokus předat zadávací dokumentaci Rosatomu minulý pátek čtou ostatní uchazeči o účast na tendru de facto jako pokus o jeho vyhlášení. Rosatom by totiž mohl na základě obdržené zadávací dokumentace zahájit přípravné práce, které by Česku následně fakturoval. Uvádějí to na twitteru Čeští elfové.

Jmenování nekvalifikovaného Tomáše Ehlera podle nich znamená, že proces už bude fakticky řídit ČEZ pro své zájmy a stát po odvolání Jaroslava Míla nebude mít reálnou autoritu, která by věc dokázala zastavit.

Plán na bezpečnostní dotazník vzešel z komunikace mezi Nejedlým a Benešem, poté jej Beneš sdělil Havlíčkovi a ten se jej pokusil uskutečnit, ale byl, díky masivnímu odporu opozice, v pátek prozatím zastaven.

Americký a korejský uchazeč dali neformálně najevo, že do tendru, který je zmanipulovaný pro Rusko, se reálně nepřihlásí; respektive jen dodají formální dokumentaci a nebudou za to nic utrácet, protože budou mít tendr za předem prohraný. Proto nevyloučení Rosatomu znamená fakticky jeho přijetí už v této rané, neformální části zahájení tendru.

Vláda sice donedávna říkala, že pro výstavbu EDU5 chce mít opozici jako partnera, to ovšem v pátek skončilo, opozice takový plán nepodpoří.

Tento týden se hraje o hodně, zdůrazňují Čeští elfové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]