Odvolání vládního zmocněnce pro média a dezinformace znamená promarněnou příležitost

(Marie Klímová / se souhlasem)

FOTO: Marie Klímová / se souhlasem

Minulý týden vláda rozhodla o zrušení funkce vládního zmocněnce pro média a dezinformace, která existovala necelý rok (od 2. března 2022) a kterou po celou dobu zastával Michal Klíma. Akční plán proti dezinformacím, který se svým týmem připravoval, tím pádem zřejmě nikdy nebude dopracován a schválen, a premiér Petr Fiala v rozhovoru pro Deník prohlásil, že ani žádný nepotřebujeme.

Stalo se tak v situaci, kdy Česko čelí jedné dezinformační vlně za druhou a většina společnosti (podle agentury STEM až 76 procent) se shoduje, že dezinformace jsou hrozba. Dokládá to také Analýza připravenosti České republiky čelit závažné dezinformační vlně, kterou připravilo ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem obrany a ministerstvem spravedlnosti. Z analýzy se mimo jiné oficiálně dozvídáme, že organizační, personální i technické kapacity českého státu čelit závažné vlně dezinformací jsou v drtivé většině dotčených oblastí nedostatečné či vůbec žádné. Instituce zásadní pro bezpečnost České republiky a jejích občanů tak oficiálně potvrzují, co odborníci říkají už léta.

Nutnost vybudování takových kapacit přitom vychází z Auditu národní bezpečnosti z roku 2016 a počítá s nimi i Akční plán pro čelení hybridnímu působení z roku 2020. Navíc se k tomu současná vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Všechno tedy až do minulého týdne nasvědčovalo tomu, že český stát se konečně dočká kvalitní strategie pro čelení dezinformacím a vybudování strategické komunikace a její následné implementace. Proč jsme se teda nyní místo toho dočkali odvolání pana Klímy?

Původní záměr vytvořit při Úřadu vlády ČR pozici zmocněnce pro média a dezinformace, který vybuduje jednotku strategické komunikace, vypracuje Akční plán pro čelení dezinformacím a následně bude dohlížet na jeho implementaci, zůstal, zdá se, zcela nepochopen. Dlouhodobě jeho role působila zmateně a evidentně existovaly velké rozdíly v očekávání od toho, co by měl dělat a jak by měl svou agendu vykonávat, navíc s velmi malými personálními a finančními zdroji, což vedlo k nespokojenosti všech zúčastněných. Tyto rozdíly bylo možné vysledovat nejen mezi experty a novináři, ale také mezi vládními koaličními stranami.

Za celou dobu…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články