Odvolejte protizákonná opatření, vyzval ministra šéf Podnikatelských odborů Bábek

Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek  (Podnikatelské odbory)

Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek | FOTO: Podnikatelské odbory

Vláda, a tedy především ministr zdravotnictví, svým mocenským postojem a přístupem k řešení covidového nebezpečí a svou lhostejností k právům a potřebám lidí dostává občany do neřešitelné situace. Ať se občané zachovají jakkoli, vždy něco poruší a hrozí jim pokuta, vzkázal předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Ministra Petra Arenbergera (za ANO) proto v otevřeném dopise vyzval k nápravě protiprávního stavu vládních opatření. Přinášíme vám jeho kompletní znění:

Vážený pane ministře,

protiepidemická opatření, která jste představil v rámci rozvolňování, se dají často označit jako nespravedlivá, diskriminační a protizákonná. Dokladem toho je několik soudních verdiktů, které nezákonnost v průběhu Vaší krátké působnosti na ministerstvu zdravotnictví opakovaně potvrdily, a možná především vaše osobní veřejná vystoupení, v kterých explicitně přiznáváte, že svými pokyny a opatřeními vědomě porušujete zákon.

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO)
 (ČTK)

Bez řádného zdůvodnění jste rozhodl o tom, že podmínky pro vykonávání práce jsou z hlediska protiepidemických opatření pro malé podnikatele a živnostníky ve službách, obchodu, gastru, kultuře a v cestovním ruchu výrazně tvrdší a více omezující než pro úřady, výrobní firmy, velké obchodní řetězce či pro hromadnou dopravu. To je nespravedlivé a diskriminující.

Pozornost si zaslouží především to, jaké podmínky jste uvalil na služby, jako jsou kadeřnictví, kosmetiky a další (dále pro zjednodušení jen „kadeřnice“).

Jejich otevření jste podmínil tím, že budou občané/zákazníci prokazovat jinému občanovi/podnikateli svůj zdravotní stav. Absurdní.

K tomu jste na občany/podnikatele přenesl povinnosti státu kontrolovat a evidovat osobní data občanů/zákazníků a tuto evidenci jste jim přikázal předávat státní správě. Zvrácené, státem řízené konfidentství.

V pondělí 26. 4. 2021 jste v této věci popsal pro kadeřnice velmi tvrdé a obsáhlé povinnosti sběru dat a předávání evidence zákazníků. Již čtyři dny poté, po naší kritice, projevech nespokojenosti a odporu veřejnosti i výrocích ÚOOÚ, jste ustoupil a prezentoval jste se výrokem v tom smyslu, že přece si kadeřnice vede diář, takže stačí, když vám předá jeho kopii. Vaše představy, že můžete vymáhat od občanů jejich soukromé písemnosti či záznamy, jsou mrazivým závanem totalitního myšlení.

V odpovědi na interpelaci poslankyně Maříkové jste v poslanecké sněmovně pak už rovnou přiznal, že vlastně kadeřnice nemusí vaše pokyny plnit, že jsou protizákonné a nevymahatelné. V každém případě se však mají připravit na kontroly, které budou nerespektování opatření důkladně prověřovat a sankcionovat. Tímto svým mocenským postojem lhostejnosti k právům a potřebám lidí dostáváte občany do neřešitelné situace, kdy, ať se zachovají jakkoli, vždy něco poruší a hrozí jim pokuta.

Eric Drooker

Dovolte, abychom vyslovili velkou nespokojenost až obavy nad vaším pojetím demokracie, občanských práv a vašeho chápání právního státu.

Pane ministře Arenbergere, obracím se na Vás jako předseda druhého největšího podnikatelského spolku v republice, ve kterém je sdruženo více než 15 000 živnostníků a drobných podnikatelů, a důrazně Vás vyzývám k respektování zákonů naší země. Za české podnikatele a živnostníky vás vyzývám:

  1. Odstraňte, tedy odvolejte diskriminační podmínky, kterými jste podmínil otevření a provoz služeb (kadeřnictví, kosmetik a dalších).
  2. Ujistěte veřejně, jasně a nezpochybnitelně provozovatele těchto služeb, že jim nehrozí ani kontroly, protože nemají co plnit, ani sankce, protože nemají co porušit.
  3. Odvolejte veřejně, jasně a nezpochybnitelně zákazy provozu všech ostatních podnikatelských aktivit a oborů.
  4. Pokud to považujete za nutné v zájmu ochrany zdraví občanů, vyhlaste jednotné, pro všechny stejné podmínky. Opatření zdůvodněte a veřejnost s nimi podrobně seznamte. Opatření však nesmí občany zatěžovat nad rozumnou míru, tedy nesmí jít o excesy typu sběr dat či lustrování občana občanem.

Vážený pane ministře Petře Arenbergere, přesto, že jste na naše předchozí dopisy zatím neodpověděl, věřím, že nám nyní, pokud možno v krátkém čase, odpovíte. Těšíme se, že snad i změníte přístup k nám, k občanům ČR.

V Praze dne 7. 5. 2021

Za Podnikatelské odbory:
Radomil Bábek, předseda výboru

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články