List Politico s odvoláním na vysoké činitele z Bílého domu uvedl, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena s napětím sleduje začínající protiofenzivu ukrajinské armády. V případě neúspěchu by totiž do hry mohlo vstoupit i omezení současné pomoci napadené zemi.
Účastníci diskuse v Bílém domě podle Politica naznačili, že pokud ukrajinská ofenzíva selže, nebo nebude dostatečně úspěšná, vojenská i ekonomická pomoc Ukrajině „pravděpodobně vyschne“ a stále hlasitěji budou zaznívat hlasy k „diplomatickému urovnání konfliktu“, neboť by odražená ofenziva byla považována za „významný mezinárodní neúspěch Bílého domu“.
Američtí představitelé totiž nevědí, zda zákonodárci dají zelenou k dalšímu financování pomoci Ukrajině. Zástupci prezidentské administrativy se obávají, že by „jakékoli počáteční přešlapy v protiofenzivě mohly zmocnit republikány ve Sněmovně reprezentantů k tomu, aby potopili úsilí svých senátních protějšků o zvýšení výdajů na obranu“.
„Věřím, že budeme mít finanční prostředky, které potřebujeme pro Ukrajinu, tak dlouho, jak to bude potřeba,“ prohlásil před nedávnem Joe Biden.
Kromě toho se v Bílém domě diskutuje i o skutečnostech, že se válka již přenesla i na ruské území, což údajně vedlo k několika „přísným napomenutím v diplomatických zákulisních kanálech“. Američané se totiž podle Politica domnívají, že zodpovědnost za útok bezpilotním letounem na Kreml a výbuchy, které zabily jak prominentního proválečného bloggera, tak dceru ruského nacionalisty Dugina, padá buď přímo na Kyjev, nebo alespoň na proukrajinské síly.
Novináři z Politica hovořili pod podmínkou anonymity s pěticí amerických představitelů, kteří neskrývali obavy, že by ukrajinský neúspěch mohl „pošpinit Bidenův vytoužený triumfální návrat na světovou scénu“.
Jasno by mělo být už počátkem července, kdy se lídři zemí NATO setkají na summitu v litevském Vilniusu.
Bidenova administrativa je přesvědčena, že současná protiofenziva přichází pro prezidenta v příhodnou dobu, protože mu umožňuje, aby jednal jako „globální státník, zatímco republikáni, kteří by ho rádi nahradili, se utápějí v chaosu“.
Úspěšná ukrajinská protiofenzíva by tak byla dalším zahraničněpolitickým vítězstvím, které by Biden mohl získat. Ovšem, jak s nadsázkou podotýká Politico, „jeho současný zahraničněpolitický talíř je plný – a Ukrajina není jedinou prioritou“.