V radách začínají převažovat Babišovi a Zemanovi lidé

Český rozhlas a Tomáš Kňourek, který by jej rád zlikvidoval.  (archiv)

Český rozhlas a Tomáš Kňourek, který by jej rád zlikvidoval. | FOTO: archiv

Miloš Zeman se může už brzy dočkat toho, že Česká televize přestane měřit politickým stranám stejným metrem a už nebude zohledňovat oficiální západní kurz České republiky, neboli začne po vzoru prezidenta sloužit ruským zájmům. Je na to zaděláno a premiér Andrej Babiš tomu umetá cestu.

Kupříkladu v patnáctičlenné Radě České televize je již sedm radních blízkých hnutí ANO a čtyři radní prosazují názory shodné s prezidentem Zemanem. Do takzvané velké mediální rady (Rada pro rozhlasové a televizní vysílání – RRTV) míří za Babišovo hnutí známý odpůrce členství v Evropské unii a ostrý kritik České televize Petr Štěpánek, který běžně publikuje na dezinformačních proruských webech.

Odpůrci liberální demokracie začínají být v přesile

Veřejnoprávní média byla dlouho považována za jednu z posledních institucionálních brzd proti ohrožení svobody médií ze strany parlamentní většiny, kterou tvoří spolupracující strany ANO, KSČM a SPD za neblahé asistence ČSSD.

Pohled na obsazení čtyř mediálních rad jak z hlediska toho, kým byli jednotliví členové dosazeni, tak za koho v radách fakticky vystupují, jasně ukazuje, že rady přestaly bránit svobodné šíření informací.

Jasným důkazem je postup členů Rady Českého rozhlasu a zejména rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání proti kritickým reportážím o podnikání předsedy vlády Andreje Babiše, jež byly odvysílány na stanici ČRo1 – Radiožurnál v závěru minulého roku.

Časopis Revue FORUM, který je nyní právě v prodeji, přináší přehled mediálních rad a názorně mapuje, kdo v nich zastupuje zájmy Andreje Babiše, kdo kope za komunisty a kdo za Miloše Zemana či SPD.

Vzhledem k faktickému rozštěpení ČSSD na proruskou a prohradní část, která spolupracuje s trestně stíhaným premiérem, a poraženou sobotkovskou část, jsou v radách síly nedemokratické a protievropské orientace spolu s exponenty hnutí ANO již ve většině.

Podstatné je, že lidé souznící s hnutím ANO nemají jasný či shodný názorový profil. Část těchto radních zastává více či méně liberální orientaci, ale část razí otevřeně autoritářský přístup východního stylu. To odpovídá obojakosti Babišova hnutí.

V časopise Revue FORUM najdou čtenáři u každého radního, který zastupuje uvedené politické síly grafické symboly jejich názorové orientace. Zde vybíráme tři typické postavy radních, které jasně ukazují, jaké lidi dosazují Babiš se Zemanem do mediálních rad, aby udusili svobodnou kritickou práci novinářů.

Člen Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek se sice dostal do veřejných funkcí z pražských struktur ODS, ale zcela otevřeně kope za názory Miloše Zemana a Andreje Babiše. Je otevřeným odpůrcem liberální demokracie a neslavně se vyznamenal v postupu proti reportážím novináře Janka Kroupy, které poukazovaly na hospodaření Agrofertu na tisíci hektarech půdy bez právního nároku. Kňourkovi se nelíbilo, že reportáž akcentuje podnik předsedy vlády, když mají podobný problém i jiné zemědělské firmy. Uniká mu, že právě u předsedy vlády je to problém.

Skandální je, že za Kňourkův názor se postavila i tzv. velká rada RRTV a vyzvala Český rozhlas k nápravě. Během kauzy se ukázalo, že na straně Andreje Babiše vystupuje zcela nepokrytě i generální ředitel rozhlasu René Zavoral. Orientaci Tomáše Kňourka vyjadřuje v přehledu Revue FORUM babišovská kobliha a ikonka čuníka, která symbolizuje blízkost extremistickým názorům Miloše Zemana či Tomia Okamury.

Radu České tiskové kanceláře silně ovlivňuje do protievropských poloh odchovanec klausovské líhně Petr Žantovský. V radě ČTK ale zastupuje zájmy hnutí ANO. Je pověstný sympatiemi k Miloši Zemanovi a tvrdě útočí na všechny příznivce českého členství v Evropské unii. V ČTK již stihl prosazovat šíření informací o tzv. Krameriově ceně, která oceňuje publicisty z vysloveně dezinformační fronty podporující agresivní politiku Ruské federace. I Petr Žantovský si vysloužil v přehledu časopisu Revue FORUM symboly babišovské a zemanovské názorové orientace: kobliha a ikonka čuníka.

Ukázkovým zástupcem „veřejnosti“ v Radě České televize je Vladimír Karmazín, bývalý člen Sboru národní bezpečnosti a komunistické strany. Ten si v přehledu časopisu Revue FORUM vysloužil všechny symboly, jež charakterizují jeho vystupování v Radě. Jde jak o babišovskou koblihu a zemanovského čuníka, tak i o symbol komunistické orientace – rudou pěticípou hvězdu.

Hvězda dezinformačních webů míří do „velké rady“

Do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nyní míří další zástupce babišovské a zároveň proruské fronty, bývalý člen ODS Petr Štěpánek. Generální ředitel České televize Petr Dvořák označil Štěpánkovu nominaci za „signál extrémně nebezpečného vývoje“, protože tento publicista z Parlamentních listů a dezinformačného webu Protiproud se netají odporem vůči České televizi, kterou označuje za „zločineckou organizaci“. Petra Štěpánka rovněž navrhuje hnutí ANO a má podporu Václava Klause mladšího.

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Na tom, jaké lidi vysílá Andrej Babiš do mediálních rad, je vidět, jak to ve skutečnosti myslí s proevropskou orientací České republiky.

Navzdory tristní situaci v mediálních radách se v redakcích veřejnoprávních médií nadále uplatňují profesionální standardy novinářské práce. Mezi žurnalisty z těchto médií ale panuje skepse ohledně udržitelnosti tohoto stavu. Aktivní podpora  veřejnosti je zřejmě to jediné, co může postup současné politické moci proti veřejnoprávním médiím zbrzdit či zastavit.

Přehled zástupců nedemokratických, antiliberálních a babišovských sil v mediálních radách najdete v aktuálním vydání časopisu Revue FORUM, které si můžete zakoupit či předplatit ZDE.

V tištěné verzi se omlouváme za chybějícího člena Rady České televize Luboše Beniaka, který se rovněž přizpůsobil době a hlasuje v RČT ve shodě se zájmy hnutí ANO. V elektronické verzi je chyba napravena.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechme[email protected]

Revue Forum Banner