Okamura bojuje za neočkované. Vládní plán na povinné očkování chce probrat ve sněmovně

Tisková konference hnutí SPD (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Tisková konference hnutí SPD | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) chce, aby sněmovna jednala o záměru vlády v demisi zavést pro některé skupiny povinné očkování proti covidu-19. Povinnost očkování SPD odmítá, řekl novinářům v dolní komoře parlamentu předseda hnutí Tomio Okamura. SPD také minulý týden podala správní žalobu proti koronavirovým opatřením, protože spatřuje diskriminaci v tom, že se jako covidové certifikáty neuznávají negativní výsledky testů.

Podle vlády ANO a ČSSD v demisi by mohli od března příštího roku mít povinnost podstoupit očkování proti covidu zdravotníci, sociální pracovníci, hasiči, policisté, vojáci, celníci, příslušníci vězeňské služby či lidé nad 60 let. Kandidát vznikající vlády SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před týdnem naopak uvedl, že budoucí vláda je proti povinnému očkování pro některé věkové skupiny.

()

Okamura dnes řekl, že návrh kabinetu v demisi by měla probrat sněmovna, protože velká část voličů SPD i jiných stran povinné očkování odmítá. „SPD prosazuje dobrovolné očkování,“ uvedl. Stát by neměl nutit do očkování zdravé a odolné lidi, kteří by se měli sami rozhodnout, zda se naočkují, „nebo s virem poperou“ a získají tak imunitu, dodal. Hnutí chce navrhnout sněmovně, aby přijala usnesení, ve kterém uloží vládě povinné očkování proti covidu-19 nezavádět.

Hnutí ANO podle Okamury nyní nedisponuje většinou ve sněmovně, takže by ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) neměl očkování nařizovat, i když k tomu má pravomoc. Bylo by to podle něj za hranou právní i lidské etiky. Výtky se podle něj týkají očkování proti covidu-19. Okamura upozornil i na hrozbu, že povinné očkování způsobí odchody některých zaměstnanců z důležitých profesí.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Lidé, kteří chtějí pracovat v určitých profesích, se už teď musejí nechat očkovat proti některým infekčním nemocem. Očkování proti žloutence typu B musejí mít zdravotníci, záchranáři, pracovníci v sociálních službách, hasiči či policisté, ale i medici či účastníci některých rekvalifikačních kurzů. Záchranáři, policisté a hasiči musí pak mít i očkování proti žloutence A. Na vybraných pracovištích musí mít personál očkování proti spalničkám či vzteklině.

SPD na konci minulého týdne podala správní žalobu proti vládním opatřením, doplnil Okamura. „Vláda diskriminuje zdravé očkované lidi, kteří mají negativní PCR test. Nemohou do restaurací a účastnit se dalších oblastí veřejného života,“ vysvětlil. Podle SPD by měly testy sloužit jako covidové certifikáty, stát by měl také uznávat hladinu protilátek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]