Okamura chce, aby Zeman znovu porušoval ústavu. To je nutné odmítnout

Miloš Zeman a Tomio Okamura (ČTK)

Miloš Zeman a Tomio Okamura | FOTO: ČTK

V debatě Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se střetli šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda SPD Tomio Okamura. Opět došlo na naprosto absurdní debatu, kdy bylo vzýváno jméno prezidenta Miloše Zemana a jeho možnosti bránit sestavování vlády, jako bychom nežili v parlamentní republice. To je třeba jasně odmítnout, během předchozích let bylo porušování ústavních zvyklostí už dost.

Okamura nemá sílu, aby cokoliv nové vládě komplikoval, doufá, že to za něj bude dělat prezident. Ten prezident, který například vládě Andreje Babiše zakázal jmenovat ministra kultury dle výběru předsedy vlády a prosadil si svého oblíbence. Jenže Babiše měl Zeman v hrsti, protože šlo o menšinový kabinet a protože předseda hnutí ANO měl tolik problémů sám se sebou, že musel prezidenta poslouchat. To Fiala nemusí. Demokratické koalice mají většinu v obou komorách parlamentu a podle toho by se mělo jednat i s prezidentem.

()

Ruský sluha Okamura jako vždy kritizoval, že by měly být navýšeny výdaje na armádu na dvě procenta HDP. Hystericky na Pekarovou křičel, což je to jediné, co může, protože jeho strana naštěstí nebude rozhodovat vůbec o ničem. Předsedkyně TOP 09 Okamurovi připomněla, že jeho údajné vlastenectví vede jen k tomu, že by česká armáda byla slabší.

Vraťme se ale k prezidentovi. Zeman si dle svých vyjádření je dobře vědom toho, že Fialu ničím vydírat nemůže. Navíc není schopen vykonávat svoji funkci naplno, jak sdělilo jeho konzilium, a diskuze o článku 66 Ústavy ČR by měla pokračovat, protože když někdo nemůže dělat svoji práci, měl by zůstat na odpočinku a mělo by o jeho povinnosti být postaráno jinak.

Okamura ale doufá, že Zeman místo toho bude dělat vznikající vládě problémy. Doufejme, že se Fiala nezalekne a vymezí prezidentovi a jeho kanceláři jasné mantinely. Začít by se například mělo seškrtáním rozpočtu pro Kancelář prezidenta republiky, protože pokud objektivně víme, že Zeman není schopen naplno pracovat, nemůže tak činit ani nikdo kolem něj.

Opatrných tanečků kolem prezidenta už bylo dost. I kdyby byl stokrát zvolen přímo, není to on, kdo tady vládne. Rozhodující jsou vláda a parlament. A to by mělo být jasné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]