Okamura je terčem násilných výhrůžek, dostal proto policejní ochranu

Předseda SPD Tomio Okamura  (ČTK)

Předseda SPD Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Šéf hnutí SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura má už několik týdnů přidělenou policejní ochranku, zjistil deník Právo. Důvodem je video zveřejněné v srpnu na sociálních sítích, v němž skupina Romů ze severních Čech vyzývá ostatní, aby se ozbrojili a šéfa strany, která se proti tomuto etniku často vymezuje, zlikvidovali. Prý proto, že Okamura z titulu své funkce poslance dlouhodobě prosazuje zpřísnění vyplácení dávek v hmotné nouzi.

„Po dohodě s policií nemohu nic sdělovat,“ reagoval v úterý Okamura na dotaz Práva, proč má dočasnou policejní ochranu. Zdůraznil, že on sám o ni nežádal. Od zmíněného videa, na které upozornil i přímo šéf SPD, se následně distancovaly romské organizace. Nahrávka „zaujala“ i policisty, kteří vše začali řešit s podezřením na nebezpečné vyhrožování. Za to hrozí v základní sazbě roční vězení, pokud je čin „podpořený“ zbraní, může být uložený trest až trojnásobný.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová pro Českou televizi potvrdila, že v kauze už padla dvě obvinění. První si vyslechl aktér zmíněného videa, který v něm Okamurovi vyhrožuje pobodáním, druhé obvinění se týká muže, který kontroverzní nahrávku zveřejnil na sociální síti. Oběma hrozí trest podle zvýšené sazby, tedy až do výše tří let.

Výhrůžky politikům přitom nejsou v Česku nijak výjimečné – v nedávné době jim čelil například i premiér Andrej Babiš, policejní ochranku měla loni například i trojice pražských politiků – primátor Zdeněk Hřib a starostové Prahy 6 Ondřej Kolář a Řeporyjí Pavel Novotný. Těm začaly výhrůžky přicházet poté, co se vymezili vůči Rusku, tenkrát se řešilo i odstranění sochy sovětského maršála Koněva právě v Praze 6. Do „protiruských“ starostů si v té době rýpnul i předseda komunistů Vojtěch Filip.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]